Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Dydliński 28.12.2021

Dodatek osłonowy z podpisem prezydenta. Zobacz, komu będzie przysługiwać wsparcie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Świadczenie ma zrekompensować mniej zamożnym osobom wzrost inflacji.

Dodatek osłonowy otrzymają gospodarstwa domowe, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2 100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1 500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dodatek całoroczny

Świadczenie będzie przysługiwało za cały rok 2022, a jego wysokość będzie zależała od liczby osób w rodzinie. Jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymają 400 złotych, gospodarstwa 2-3 osobowe - 600 złotych, gospodarstwa 4-5 osobowe - 850 złotych, a gospodarstwa składają się z 6 i więcej osób - 1 150 złotych. Jeżeli rodzina ogrzewa dom piecem zasilanym węglem lub paliwami węglopochodnymi, to wysokość dodatku będzie zwiększana o 25 procent.

Elastyczny próg wsparcia

Przy ustalaniu wysokości dodatku będzie obowiązywała zasada złotówka za złotówkę. To oznacza, że świadczenie będzie przyznawane nawet po przekroczeniu progu dochodowego, ale jego wysokość będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Czytaj także:

Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 złotych. Pieniądze będą wypłacone w dwóch ratach - pierwsza trafi do rodzin do 31 marca 2022 roku, a druga - do 2 grudnia 2022 roku. Świadczenie będą realizowały gminy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

Dodatkowe elementy wsparcia

W ustawie wprowadzono także zapisy, które mają zwiększyć ochronę odbiorców wrażliwych. Nowe przepisy zakazują między innymi wstrzymania dostaw energii do takiego odbiorcy w miesiącach zimowych, jeżeli zalega on z płatnościami. Za wyjątkiem niektórych przepisów ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu.

Dodatek osłonowy to jedne z elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma przeciwdziałać wzrostowi inflacji.

PolskieRadio24.pl, IAR, md