Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Pyssa 11.01.2022

Jak skuteczna będzie Tarcza Antyinflacyjna 2.0? Wiceprezes NBP wyjaśnia

Jak przewiduje wiceprezes NBP Marta Kightley, rządowa tarcza antyinflacyjna spowoduje obniżenie inflacji CPI przejściowo nawet o 3,4 pkt. proc., a w ujęciu średniorocznym inflacja CPI w tym roku powinna być niższa o około 1,2 pkt. proc.

- W krótkim okresie ograniczająco na inflację będzie oddziaływać obniżka części podatków w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Według szacunków NBP uchwalone i zapowiedziane programy w ramach tarczy antyinflacyjnej przyczynią się do obniżenia inflacji CPI przejściowo nawet o 3,4 pkt. proc. W ujęciu średniorocznym inflacja CPI w 2022 roku powinna być niższa o około 1,2 pkt. proc. z tytułu oddziaływania tarcz antyinflacyjnych - powiedziała Kightley podczas posiedzenia sejmowych Komisji Finansów Publicznych i Komisji Gospodarki i Rozwoju.

- Z kolei w średnim okresie dynamika cen konsumenta zostanie obniżona przez zacieśnienie polityki pieniężnej dokonane przez NBP - dodała.

Wzrost inwestycji

Wiceprezes NBP poinformowała też, że polska gospodarka zanotowała w ostatnim okresie duże wzrosty inwestycji.

- Jeżeli chodzi o inwestycje to za ostatnie dwa kwartały mamy wysokie wzrosty. W trzecim kwartale mamy wzrost inwestycji na poziomie 9,3 za czwarty kwartał to będzie powyżej 11 proc., zgodnie z naszymi szacunkami. Mamy też wzrosty kwartalne czyli nie jest to tylko efekt bazy, ale kwartał do kwartału również mamy wzrost - stwierdzała.

Jak stwierdziła Kightley, pozytywne tendencje w polskiej gospodarce były kontynuowane w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

- Miesięczne wskaźniki koniunktury wskazują na to, że pozytywne tendencje w polskiej gospodarce były kontynuowane także w czwartym kwartale, w szczególności szybko rosła sprzedaż detaliczna produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa - powiedziała.

Prognozy dotyczące inflacji

Wiceprezes NBP powiedziała też, że grudniowe dane wskazują na lekką poprawę oczekiwań inflacyjnych.

- Oczekiwania inflacyjne zgodnie z naszymi badaniami są głównie adaptacyjne, czyli jak w przeszłości jest wysoka inflacja to gospodarstwa domowe spodziewają się również w przyszłości wysokiej inflacji i my to też wyraźnie widzimy na danych z grudnia, ponieważ w grudniu już mieliśmy obniżki cen benzyny i widać, że nawet ta 30 groszowa obniżka spowodowała, że oczekiwania inflacyjne się troszkę poprawiły - powiedziała.

Czytaj także:

Zobacz również: Tadeusz Kościński w "Sygnałach dnia"

kp