Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Kurek 14.02.2022

Wicepremier: budowa małych reaktorów atomowych w Polsce to wydarzenie historyczne

- Stany Zjednoczone będą strategicznym partnerem we wdrażaniu technologii jądrowej w Polsce - mówił wicepremier Jacek Sasin. W Waszyngtonie minister aktywów państwowych wziął udział w ceremonii podpisania przez KGHM i NuScale umowy na budowę w Polsce sześciu małych reaktorów modułowych (SMR).

Wicepremier Jacek Sasin mówił, że głównym zadaniem Polski w kontekście transformacji energetycznej jest zbudowanie energetyki opartej na bezemisyjnych źródłach energii. Jak tłumaczył, nasz kraj ma przy tym zachować bezpieczeństwo energetyczne i nie obciążać społeczeństwa zbyt dużymi kosztami zmian.

Szef resortu aktywów państwowych mówił o znaczeniu polsko-amerykańskiego strategicznego partnerstwa na rzecz wdrożenia energetyki jądrowej w kraju.

W Waszyngtonie KGHM podpisał umowę z amerykańskim NuScale Power, dotyczącą budowy sześciu małych reaktorów atomowych.

Posłuchaj
00:23 11557775_1.mp3 USA strategicznym partnerem we wdrażaniu technologii jądrowej w Polsce (IAR)

- Zdecydowaliśmy, że najlepszym paliwem w naszym miksie energetycznym, które wprowadzi stałość, bezpieczeństwo, uzupełni paliwa pochodzące z odnawialnych źródeł energii (...), będzie energia jądrowa - powiedział Jacek Sasin.

Wicepremier Sasin ocenił, że podpisana dziś umowa daje nadzieję, że w perspektywie siedmiu, ośmiu lat pierwsze reaktory SMR będą mogły zacząć pracę w Polsce. Minister przypomniał, że KGHM to nie pierwsza duża polska firma, która zdecydowała się na wybór amerykańskiego partnera w rozwijaniu małych reaktorów. Wcześniej podobnie zrobił PKN Orlen, który wybrał technologię SMR koncernu GE Hitachi.

Posłuchaj
00:14 11557715_1.mp3 Jacek Sasin o podpisaniu umowy ws. reaktorów atomowych w Polsce (IAR)

Współpraca z KGHM

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie, towarzyszącej podpisaniu umowy, prezes i dyrektor generalny NuScale Power John Hopkins przypomniał, że obie firmy podpisały memorandum o współpracy jesienią zeszłego roku. - Dzisiaj pogłębiamy współpracę z KGHM, podpisując porozumienie ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029 roku - powiedział.

W ramach zawartej umowy KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku.

Reaktor NuScale to pierwszy mały reaktor modułowy (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval - ogólną zgodę na zastosowanie technologii. Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 m. Projekt przewiduje eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku.

Posłuchaj
00:17 11557705_1.mp3 Minister Jacek Sasin w Waszyngtonie: budowa małych reaktorów atomowych w Polsce to wydarzenie historyczne (IAR)

Systemy bezpieczeństwa

Reaktory, wyposażone w liczne pasywne - czyli niewymagające zewnętrznego zasilania - systemy bezpieczeństwa, są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześć. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia.

Na plac budowy pojedynczy reaktor będzie docierać w trzech częściach do montażu na miejscu. Pierwszy NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Zespół ten będzie liczyć sześć reaktorów. Pierwszy z nich ma zacząć działać w 2029 roku, cały zespół - w 2030.

Czytaj także:

iar/pap/pkur