Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 09.03.2022

Rosja odcięta od świata. Podsumowanie nałożonych sankcji

Wielkie gospodarki świata uderzyły w Rosję murem sankcji po jej inwazji na Ukrainę. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że sankcje nałożone na jego kraj są równoznaczne z wypowiedzeniem wojny. Poniżej przedstawiamy zestawienie środków podjętych przeciwko Putinowi i osobom z jego otoczenia, a także przeciwko kluczowym sektorom rosyjskiej gospodarki.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i Kanada zamroziły aktywa Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Waszyngton nałożył na nich zakaz podróżowania, ale UE tego nie zrobiła, aby ułatwić negocjacje, jeśli nadarzy się taka okazja.

UE nałożyła również sankcje na wicepremiera Dmitrija Grigorenkę, sekretarza prasowego Kremla Dmitrija Peskowa i innych rosyjskich urzędników. Putin jest obecnie jednym z zaledwie trzech światowych przywódców, którzy znaleźli się na czarnej liście UE, obok Baszara al-Assada z Syrii i Aleksandra Łukaszenki z Białorusi.

Ograniczenia dla oligarchów

Stany Zjednoczone, UE i Wielka Brytania umieszczają na czarnej liście coraz większą liczbę czołowych rosyjskich biznesmenów, takich jak potentat metalurgiczny i technologiczny Aliszer Usmanow; Igor Sieczin, szef największego rosyjskiego producenta ropy naftowej Rosnieft; Nikołaj Tokarew, szef producenta ropy naftowej Transnieft.

UE nałożyła sankcje na przedstawicieli biznesu, w tym Michaiła Fridmana, współzałożyciela Alfa Group, która jest właścicielem największego prywatnego banku w Rosji Alfa-Bank; partnera biznesowego Fridmana, Petra Avena; Aleksieja Mordaszowa, najbogatszego człowieka w Rosji i właściciela wielkiego producenta stali Siewierstal.

Wielka Brytania wprowadza przepisy, które umożliwią ministrom zaostrzenie restrykcji wobec rosyjskich firm i bogatych rosyjskich osób prywatnych.

Włoska policja zajęła wille i jachty o wartości 143 mln euro (156 mln dolarów) pięciu wysoko postawionym Rosjanom, jak poinformował w sobotę rząd. Kanada ogłosiła, że wszystkie udziały rosyjskich oligarchów i firm w tym kraju są poddawane przeglądowi. Australia nałożyła na Rosję sankcje, które objęły kilku jej elitarnych obywateli i ustawodawców.


Straty poniesione przez wojska rosyjskie. Źródło: PAP Straty poniesione przez wojska rosyjskie. Źródło: PAP

Bank centralny, rosyjski system finansowy i surowce

Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia, Kanada i inne kraje zakazały transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów i państwowym funduszem majątkowym. Zamroziły również zagraniczne aktywa wszystkich trzech podmiotów.

Siedem rosyjskich banków zostało wykluczonych z systemu SWIFT, który jest podstawą transakcji na całym świecie. Należą do nich: drugi co do wielkości kredytodawca rosyjski VTB, a także Bank Otrkitie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank i VEB.

Sbierbank, największy kredytodawca w Rosji, oraz Gazprombank nie zostały uwzględnione, ponieważ są głównymi kanałami płatności za rosyjską ropę i gaz, które kraje UE na razie jeszcze kupują.

Sbierbank poinformował w ubiegłą środę, że opuszcza prawie wszystkie rynki europejskie. Visa, Mastercard, American Express, PayPal i inne zablokowały rosyjskim bankom możliwość korzystania ze swoich sieci.

Bank centralny Rosji zakazał bankom sprzedaży twardych walut klientom, wprowadził też limit wypłat z prywatnych kont dewizowych, który wynosi 10 tys. dol. Wyższe sumy pobierane z depozytów będą zamieniane na ruble po aktualnym kursie. Jak skomentowała Associated Press, zakaz sprzedaży dewiz najprawdopodobniej doprowadzi do powstania czarnego rynku walutowego. Bank centralny poinformował, że restrykcje dotyczące kont w obcych walutach zostały wprowadzone ze względu na zachodnie sankcje nałożone na Moskwę, polegające między innymi na zamrożeniu znacznej części rezerw walutowych Rosji.

Nord Stream 2, niedawno ukończony rurociąg z Rosji do Niemiec, czekał na zatwierdzenie przez władze UE i Niemiec, zanim Berlin wstrzymał certyfikację po inwazji. Niemiecki oddział Gazpromu poinformował w zeszły czwartek, że po wstrzymaniu przez Berlin certyfikacji prawdopodobnie zostanie zlikwidowany. Waszyngton nałożył sankcje na firmę odpowiedzialną za budowę rurociągu.

Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla Rosji, zakazując wszystkim rosyjskim samolotom startów, lądowań i przelotów nad swoim terytorium. Unia Europejska zakazała eksportu, sprzedaży, dostawy lub transferu do Rosji wszystkich samolotów, części samolotowych i sprzętu lotniczego.

Sektory obronne i techniczne

Stany Zjednoczone i UE wprowadziły już sankcje wobec rosyjskiego sektora energetycznego i obronnego. Państwowe przedsiębiorstwo gazowe Gazprom, jego część naftowa Gazpromnieft oraz producenci ropy Łukoil, Rosnieft i Surgutnieftiegaz zostali objęci różnego rodzaju ograniczeniami eksportu/importu i zadłużenia.

Waszyngton wprowadza kontrole eksportu, które ograniczą rosyjski dostęp do półprzewodników, komputerów, urządzeń telekomunikacyjnych, sprzętu do ochrony informacji, laserów i czujników niezbędnych do utrzymania potencjału wojskowego. Podobne środki stosowano w czasie zimnej wojny, kiedy sankcje utrzymywały Związek Radziecki w technologicznym zacofaniu i hamowały wzrost gospodarczy.

UE zaostrzyła istniejące sankcje dotyczące towarów, które mogą być wykorzystywane do celów cywilnych lub wojskowych, wymierzone w kompleks wojskowo-przemysłowy Rosji i Białorusi oraz ograniczające ich dostęp do zaawansowanych technologii, takich jak drony i oprogramowanie dla dronów, oprogramowanie do urządzeń szyfrujących, półprzewodniki i zaawansowana elektronika. Podobne kontrole eksportu wprowadziły inne kraje, w tym Singapur, Japonia i Szwajcaria.


Wojna na Ukrainie. Źródło: PAP Wojna na Ukrainie. Źródło: PAP

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib