Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marek Knitter 07.04.2022

Rezerwy walutowe Polski. NBP podał najnowsze dane

Na koniec marca 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 142,1 mld euro, a w przeliczeniu na walutę amerykańską 158,1 mld dolarów - poinformował bank centralny.

NBP opublikował w czwartek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec marca br. wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski wyrażona w euro wynosiła 142,1 mld euro i była niższa o 1,7 mld euro niż na koniec lutego 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmalał o 2,6 mld i osiągnął poziom 158,1 mld dolarów.

NBP dodał, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 75 proc.) inwestowana jest głównie w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - podał bank centralny w komunikacie. 

Aktywa rezerwowe wzmacniają wiarygodność finansową danego państwa, obniżają koszty zaciągania nowych długów oraz ograniczają ryzyko gwałtownego odpływu kapitału. Ich budowaniu sprzyja zwłaszcza napływ środków z zagranicy, np. funduszy unijnych a także inwestycji zagranicznych oraz nadwyżkaw handlu.

Czytaj także:

PAP/mk