Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Marek Knitter 11.04.2022

Media: rosyjski bank VTB odcięty od swojej europejskiej filii. Jest decyzja nadzoru bankowego

Niemiecki nadzór bankowy podjął decyzji o zamknięciu działalności operacyjnej europejskiego oddziału drugiego, największego banku rosyjskiego VTB. Rosjanie nie mogą także swobodnie dysponować zgromadzonymi przez filię aktywami - podają media.

Niemiecki nadzór bankowy przekazał do publicznej wiadomości swoją decyzję w pierwszej dekadzie kwietnia. Na jej mocy zamknięte zostają wszelkie działalności operacyjne banku, który - przypomnijmy - jest drugim co do wielkości bankiem rosyjskim - podaje wnp.pl.

VTB Bank SE jest europejską filią mającą siedzibę w Niemczech. Do tej pory obsługiwał transakcje w handlu zagranicznym oraz kredytował działalność rosyjskich podmiotów prowadzących biznesy na terytorium Unii Europejskich.

"Moskiewska centrala utraciła prawo do wykonywania głosów w europejskiej spółce VTB Bank SE, nie może także dysponować aktywami, które zostały przekazane pod zarząd  niemieckiego regulatora. Zablokowano wszelkie transfery, wstrzymano płatności, jedynie klienci indywidualni mogą swobodnie dysponować swoimi środkami. Otwarta pozostaje kwestia wprowadzenia nadzorcy, który będzie na bieżąco zarządzał majątkiem banku" - czytamy na portalu.  

Portal przypomniał, że podobne problemy ma największy rosyjski bank Sberbank Europe AG działający w Austrii. Centrala w Wiedniu obsługiwała transakcje i płatności za surowce, szczególnie za gaz ziemny, paliwa i ropę naftową. Dodatkowym utrudnieniem jest wykluczenie z międzynarodowego systemu płatności SWIFT. 

Sankcje na rosyjskie banki

Wcześniej, czyli 8 kwietnia br. weszły w życie sankcje nałożone przez 27 krajów członkowskich w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę i masakrę ludności cywilnej. Decyzja została opublikowana w unijnym Dzienniku Urzędowym. Wśród wielu sankcji zdecydowano się także na zamrożenie aktywów 18 podmiotów, w tym czterech banków i firm z sektora obronnego, między innymi tych należących do kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Z kolei 6 kwietnia br. Stany Zjednoczone nałożyły się na pełne sankcje blokujące na kluczowy dla rosyjskiej gospodarki Sberbank, w którym kapitał ten ma miejsce jedna trzecia rosyjskich finansów finansowych. Podobne restrykcje objęły okresowy bank prywatny Alfa Bank.

Czytaj także:

wnp.pl/PR24.pl/mk