Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Marek Knitter 29.04.2022

Wiemy, ile wyniosła kwietniowa inflacja. Najbardziej zdrożały paliwa

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku flesz, inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. rok do roku, a w stosunku do marca 2 procent. Najbardziej zdrożały paliwa oraz nośniki energii.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost cen był trochę większy od wcześniejszych szacunków ekonomistów, ci oceniali, że ceny towarów i usług w kwietniu wzrosną rdr o 11,5 proc., a mdm o 1,3 proc.

W marcu wskaźnik inflacji wyniósł odpowiednio: 11 proc. rdr i 3,3 proc. mdm.

Dwucyfrowa dynamika cen w najbliższych miesiącach?

"Płace gonią inflację, a inflacja goni płace" - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Szef PFR przewiduje dwucyfrową dynamikę cen w najbliższych kilku miesiącach "z możliwym szczytem w III kwartale".

"Niestety wysokie ceny żywności, paliw, gazu, metali i braki surowców oraz silna dynamika płac powodować będzie dwucyfrową dynamikę cen w najbliższych kilku miesiącach z możliwym szczytem w III kwartale" - wskazał w piątkowym wpisie na Twitterze prezes PFR.

Kiedy szczyt inflacji?

Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że szczyt inflacji nastąpi w sierpniu, a wskaźnik dotrze w okolice 13 proc. Według analityków w dłuższej perspektywie inflację obniży słabnąca koniunktura w strefie euro. Jak zwrócił uwagę PIE, inflacja w kwietniu była wyższa od prognoz analityków. Ekonomiści Instytutu spodziewają się jednak mniejszego wzrostu w kolejnych miesiącach.

Analitycy zauważyli, że najmocniej podrożały paliwo oraz rachunki za energię. W obu przypadkach ceny były o ponad 27 proc. wyższe niż rok temu.

"Szybko drożeje też żywność - w kwietniu tempo wzrostu przyśpieszyło z 9,3 do 12,7 proc." - podkreślili. Wskazali, że wyższe koszty surowców energetycznych prowadzą do podwyżek cen towarów przemysłowych - w efekcie inflacja bazowa wyniosła 7,5 proc.

W ocenie PIE w nadchodzących miesiącach inflacja będzie rosnąć umiarkowanie, a podwyżki dotyczyć będą głównie cen żywności. "Podobne tendencje obserwować będziemy także w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, przy czym towarzyszyć im będą mniejsze niż w Polsce podwyżki stóp procentowych" - stwierdzili.

W kolejnych kwartałach wzrost inflacji ograniczy słabnąca koniunktura - wskazali analitycy. Przywołali badanie GfK prowadzone w Niemczech, z którego wynika, że konsumenci obawiają się podobnego spowolnienia jak w trakcie pandemii "z uwagi na dużą współzależność gospodarczą z Rosją". Dodatkowo - jak dodali - Francja popada w gospodarczą stagnację.

Według PIE problemy tych dwóch państw obniżą inflację w całej strefie euro.

"W takim otoczeniu spodziewamy się także spowolnienia wzrostu cen towarów w Polsce - krajowe sieci dość szybko dostosowują cenniki do zmian zachodzących za granicą - podsumowali eksperci PIE.

Inflacja w marcu

"W marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 17,5 proc.), mieszkania (o 2,6 proc.), żywności (o 2,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1,60 pkt. proc., 0,68 pkt. proc., 0,57 pkt. proc. i 0,16 pkt. proc." - podał wtedy GUS.

IAR/PAP/PR24.pl/mk