Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Jabłoński 05.05.2022

Embargo na rosyjską ropę. Niemiecki minister gospodarki wyraził "obawy"

Minister gospodarki RFN Robert Habeck uważa, że planowane przez Komisję Europejską embargo na rosyjską ropę może doprowadzić do czasowego niedoboru paliwa we wschodnich Niemczech i w aglomeracji Berlina - poinformował w czwartek Zeit Online.

Niestety organizacje ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminalu LNG, mogącego być alternatywą dla rosyjskich nośników energii.

Rosyjska rafineria w Schwedt

- Nie można wykluczyć, że niestety będą braki - powiedział Habeck o skutkach embarga. Przyczyną kłopotów jest to, że wschodnia część Niemiec zaopatrywana jest w paliwa przez dużą rafinerię w Schwedt (Brandenburgia, tuż przy polskiej granicy na Odrze), która przetwarza wyłącznie ropę z Rosji.

Rafineria PCK w Schwedt jest najważniejszym dostawcą produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Zamknięcie rafinerii mogłoby mieć również wpływ na lotnisko w Berlinie - dodaje Zeit Online. Większościowym właścicielem rafinerii jest rosyjska spółka Rosnieft, a ropa dostarczana jest z Rosji rurociągiem Przyjaźń.

Ekolodzy przeciwni terminalowi

Habeck przestrzegł jednocześnie organizacje ekologiczne przed pozywaniem do sądu planowanego terminalu skroplonego gazu (LNG) w Szlezwiku-Holsztynie. „Jeśli nie posiadamy terminali LNG, a gaz nie będzie pochodził z Rosji, bezpieczeństwo dostaw w Niemczech nie będzie gwarantowane” - powiedział minister, który jest przedstawicielem Zielonych.

Czytaj także:

Jak przypomina Zeit Online, pod koniec kwietnia niemieckie organizacje ekologiczne skrytykowały projekt ustawy rządu w Szlezwiku-Holsztynie, mający przyspieszyć budowę terminalu LNG. Zdaniem ekologów planowana budowa jest "niszcząca z punktu widzenia ochrony klimatu i wątpliwa konstytucyjnie".

PAP/PolskieRadio24.pl/PKJ