Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 24.02.2011

Nowa strategia PGNiG w marcu

Nowa strategia będzie bez opóźnień. Sprzęt w Libii jest zabezpieczony, spółka liczy na to, że nie będzie strat.
Michał Szubski, prezes PGNiGMichał Szubski, prezes PGNiGfot. PAP

Wydarzenia w Afryce Północnej nie opóźnią publikacji aktualizacji strategii PGNiG zaplanowanej na marzec, natomiast będą miały wpływ na postęp prac poszukiwawczo-wydobywczych w tym regionie - poinformował prezes spółki Michał Szubski.
"Publikacja strategii nie ulegnie opóźnieniu w związku z tymi wydarzeniami, ale zastanawiamy się, jakie one będą miały dla nas reperkusje. Zdecydowaliśmy się na poszukiwania w regionie północnej Afryki, bo wydawał się on bezpieczny. Życie to zweryfikowało. Pozabezpieczaliśmy sprzęt, liczymy, że nie będzie strat. Ale opóźnienia w postępie prac będą. Pytanie tylko, czy będą liczone w tygodniach, w miesiącach, czy w latach" - powiedział Szubski.


W Libii pracowało ponad 30 pracowników Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, w tym ośmiu Polaków w biurze w Trypolisie oraz pracownicy spółek serwisowych: PNIG Jasło i Geofizyka Kraków. W środę rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska mówiła, że z Libii do Polski wrócili prawie wszyscy pracownicy grupy.
PGNiG założył spółkę Polish Oil and Gas Company - Libya B.V. w związku z poszukiwaniami surowców w basenie naftowym Murzuq na zachodzie Libii. Umowę w tej sprawię z rządem libijskim PGNiG zawarło w lutym 2008 r. Szacunki mówią, że zasoby koncesji Murzuq mogą wynosić ponad 100 mld m sześc. gazu ziemnego. Koncesja oddalona jest o ok. 1500 km od Trypolisu.


Spółka ocenia, że przy "sprzyjających warunkach" wydobycie na skalę przemysłową mogłoby ruszyć w 2015 r. PGNiG ma nadzieję, że obecna napięta sytuacja w Libii nie uniemożliwi prowadzenia prac w przyszłości.


IAR/ab