Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Kamiński 02.03.2011

Przedsiębiorcy: gospodarka sobie radzi

Przedsiębiorcy są zadowoleni z dobrego wzrostu gospodarczego polskiej gospodarki w końcówec 2010 roku.
Przedsiębiorcy: gospodarka sobie radziSXC

Według danych GUS wzrost gospodarczy Polski w IV kwartale 2010 wyniósł 4,4 proc.

- Moim zdaniem największe znaczenie dla wzrostu PKB i konsumpcji prywatnej miała poprawa na rynku pracy - wzrost zatrudnienia i wzrost płac w przedsiębiorstwach - uważa prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

- Wzrost PKB w IV kwartale 2010 r. to nie pojedynczy "wystrzał". Jeśli patrzymy na dane za I, II i III kwartał, widać, jak sytuacja się poprawia. To nie może być "wystrzał", tym bardziej, że mamy w IV kwartale bardzo wyraźne przesłanki do tego wzrostu - zgadza się główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Malinowski ocenia, że wzrost PKB o 4,4 proc. to bardzo dobry wynik. Według niego zawdzięczamy to chęci Polaków do zakupów, większemu spożyciu produktów, częstszemu odkładaniu pieniędzy, oraz powoli rosnącym inwestycjom w kraju.

- We wzroście PKB miały też swój udział zakupy przed zmianami podatkowymi od nowego roku, bo największym motorem napędzającym gospodarkę była konsumpcja - zauważa.

Faktycznie, konsumpcja prywatna przyspieszyła z 3,5 do 4,1 proc.

Nie tylko podwyżka podatku VAT miała swoje znaczenie. Zakaz odliczania przez firm podatku VAT od aut osobowych też zrobił swoje. Można to było jeszcze zrobić tylko w grudniu. To napędziło sprzedaż samochodów.

Nastroje są dobre i przedsiębiorcy spodziewają się dalszego wzrostu.

- To nie jest wzrost na miarę naszych potencjalnych możliwości, ale bardzo dobry wynik na miarę możliwości w tym momencie - twierdzi Starczewska-Krzysztoszek.

O tym, że mamy do czynienia ze zdrowym, stabilnym rozwoje, świadczy według niej jeden fakt. Mianowcie import wzrósł szybciej niz eksport.

- Zawsze, gdy nasza gospodarka zaczynała się dynamicznie rozwijać, istotnie przyspieszał import w relacji do eksportu - podsumowuje.

tk