Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 18.03.2011

Kobiety dużo pracują i nic z tego nie mają

Kobiety są odpowiedzialne za dwie trzecie pracy wykonanej na całym świecie, ale dostają jedynie 10 procent łącznych światowych zysków i są właścicielkami jedynie jednego procenta nieruchomości.
Kobiety dużo pracują i nic z tego nie mają Glow Images

W Polsce pozycja zawodowa kobiet poprawia się, ale jest daleka jest od ideału. Szklany sufit nadal istnieje - mówi Barbara Bielicka-Malinowska, z Europejskiej Unii Kobiet - sekcji polskiej. Jak pokazują badania, kobiety, ubiegające się o pracę, godzą się na zarobki nawet o 30 proc. niższe od zarobków mężczyzn, mimo że ich kwalifikacje zawodowe są wyższe.

Agnieszka Chłoń-Domińczak, ze Szkoły Głównej Handlowej, była wiceminister pracy i polityki społecznej uważa, że kobiety muszą pracować dwa razy ciężej niż mężczyźni, żeby pokazać, że są godne awansu. Nie mają takiego wsparcia, jak mężczyźni. Jej zdaniem, równemu traktowaniu kobiet i mężczyzn na rynku pracy najbardziej przeszkadzają stereotypy, często tkwiące w głowach samych kobiet. Chłoń-Domińczak mówi, że kobiety często rezygnują z awansu, bo uważają, że jest on nie do pogodzenia z macierzyństwem.
Myślenie stereotypami widać też w ogłoszeniach o pracę - dodaje Barbara Bielicka-Malinowska. Są propozycje zatrudnienia prezesa, dyrektora, kierownika czy szefa biura, ale -sprzątaczki, nauczycielki, sekretarki czy asystentki. Mówi, że z dużą satysfakcją odnotowała, że ostatni konkurs na najlepszą pielęgniarkę wygrał pielęgniarz. Jej zdaniem, to znak, że idziemy w dobrym kierunku.


Wydawałoby się, że dyskryminacji kobiet nie ma w państwowej służbie publicznej, a zwłaszcza w służbie cywilnej, która w administracji rządowej zatrudnia 123 tysiące osób. Ale najwyższe stanowiska nadal zarezerwowane są dla mężczyzn - mówi Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz . Jej zdaniem powinna powstać organizacja kobiet czynnych zawodowo w służbie publicznej. Konferencję „Kobiety w służbie publicznej - szklany sufit „ zorganizowała Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. Patronat nad objęła żona Prezydenta RP, Anna Komorowska. Konferencji towarzyszy wystawa „Kobiety w Parlamencie”, zorganizowana z okazji 90. rocznicy wyborów do Sejmu, w których po raz pierwszy wybierały i były wybierane Polki. W Parlamentach III RP kobiety stanowiły od 11 proc. do 20 proc. wszystkich posłów

IAR/ab