Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 23.03.2011

Lepsza koniunktura w przemyśle

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w marcu jest oceniany korzystnie, lepiej niż przed miesiącem, ale gorzej niż w marcu.
Lepsza koniunktura w przemyśleSXC

Na poprawę koniunktury mają wpływ bardziej optymistyczne niż przed miesiącem przewidywania portfela zamówień i produkcji, a także poprawa ocen bieżących w tym zakresie.


"W marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wynosi plus 4 (przed miesiącem plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badań Głównego Urzędu Statystycznego.


Eksperci GUS wskazują także, że przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie zwiększenie krajowego bieżącego portfela zamówień, przy mniejszym niż w lutym ograniczeniu portfela zagranicznego.


"Bieżąca produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu, ale odpowiednie prognozy wskazują jednak na możliwość dalszej poprawy" - wynika z badań.
"Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza zapotrzebowanie" - dodają eksperci.


Badania GUS wskazują także, że poziom należności raportowany przez respondentów zwiększa się, ale utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.


"Przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy" - napisano.
GUS podaje także, że skala planowanych redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano w lutym oraz, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć.

PAP/ab