Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 13.05.2011

Ceny rosną jeszcze szybciej - aż o 4,5 procent

W kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego wzrosły o 4,5 procent.
Ceny rosną jeszcze szybciej - aż o 4,5 procentfot. SXC
Posłuchaj
  • Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP o cenach w transporcie i innych sektorach
  • Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP ocenia, że żywność będzie drożeć, ale wolniej
Czytaj także

W porównaniu z marcem ceny są wyższe o 0,5 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Największy wpływ na inflację miały ceny żywności oraz towarów i usług związanych z transportem. Najbardziej podrożał cukier i warzywa. W ubiegłym miesiącu więcej też trzeba było płacić za mięso i ryby, mleko oraz masło. Niższe za to niż przed miesiącem były ceny jaj i owoców.

Najbardziej wzrost cen odczują zwykli konsumenci.

- W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku ceny żywności wzrosły o 7,7 proc., a paliwa o 14,2 proc. Skutki droższej żywności odczują szczególnie gospodarstwa domowe. W ich budżetach wydatki na nią stanowią bowiem największą pozycję - ocenia główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Drożyzna może się źle odbić na gospodarce.

- Wzrost cen żywności i paliw może się przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę - ocenia Starczewska-Krzysztoszek.

Ekonomista PKO BP Łukasz Tarnawa dodaje, że wpływ miały jeszcze wzrosty cen odzieży. Podreśla też, że kwiecień oprócz tego był kolejnym miesiącem, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem.

Tarnawa uważa, że inflacja w maju powinna jeszcze wrosnąć do poziomu 4,7 procent. Na szczęście pociesza, że według niego będzie to punkt szczytowy. Potem powinna zacząć spadać.

Z danych GUS wynika poza tym, że od stycznia do kwietnia ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9 procent. Poniesiono między innymi ceny żywności - o blisko 6 procent, jak też opłaty związane z transportem o 4,3 procent., a także z mieszkaniem o 3,1 procent.

IAR/tk