Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 08.06.2011

Sejm zaczął prace nad likwidacją "Rodziny na swoim"

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.
Sejm zaczął prace nad likwidacją Rodziny na swoimSXC

Do projektu zgłoszono poprawki i wniosek o jego odrzucenie. Projekt skierowano ponownie do komisji infrastruktury.

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania weszła w życie w 2006 roku i jest realizacją rządowego programu „Rodzina na swoim”. Nowelizacja wprowadza mechanizm powolnego wygaszania programu. Stanowi, że wnioski o preferencyjne kredyty będą mogły być składane tylko do 31 grudnia 2012 roku.

Nowelizacja rozszerza krąg osób, które mogą skorzystać z kredytów preferencyjnych o tzw. singli. Jednocześnie wprowadza ograniczenie wieku kredytobiorcy do 35 lat. Jeżeli docelowy kredytobiorca nie ma zdolności kredytowej, umowa o kredyt preferencyjny będzie mogła być zawarta również przez zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków rodzeństwa, ojczyma, macochę lub teściów docelowego kredytobiorcy.

Nowelizacja zmniejsza współczynnik określający średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych z 1,4 do 1,1. Ma to, zdaniem rządu wpłynąć na obniżenie cen mieszkań lub kosztów budowy. Rząd chciał wyłączyć z programu osoby, które nabywały mieszkania na rynku wtórnym. Komisja Infrastruktury nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Jak uzasadniała zmianę Aldona Młyńczak (PO), sprawozdawca projektu ustawy, w małych miejscowościach są do sprzedania mieszkania głównie na rynku wtórnym.

Wniosek o odrzucenie projektu ustawy zgłosił klub PiS, nie uzasadniając swojej decyzji. Jest to już drugi wniosek PiS-u o odrzucenie tego projektu. Po raz pierwszy wniosek został zgłoszony podczas pierwszego czytania w komisji infrastruktury. Wniosek odrzucono. Posłowie PiS nie wzięli udziału w pracach podkomisji.

IAR/tk