Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Kamiński 01.07.2011

Nasze pieniądze starczają na coraz mniejsze zakupy

Zdecydowana większość z nas twierdzi, że siła nabywcza złotówki spada. Według badań CBOS, 80 procent Polaków jest przekonanych, że za te samą kwotę w zeszłym roku można było kupić więcej. Garstka jest odmiennego zdania.
Nasze pieniądze starczają na coraz mniejsze zakupyflickr/Lars Plougmann

Polacy tym samym jasno dają do zrozumienia, że doskonale czują wzrost cen. Roczna inflacja stale rośnie. W ostatnich miesiącach przekroczyła granicę 4 procent, a amerykański bank inwestycyjny JP Morgan przewiduje, że w tym roku może też przebić poziom 5 procent.

- Rekordowa w stosunku rocznym inflacja znajduje potwierdzenie w społecznej percepcji cen. Polacy powszechnie uważają, że rok temu za tę samą sumę pieniędzy co dziś można było kupić więcej różnego rodzaju towarów. Na ogół też odczuwają wzrost cen poszczególnych produktów - piszą analitycy CBOS.

Z badania wynika, że czerwcowe informacje o inflacji, która ciągle przekraczała 4 procent, nie pogorszyły opinii Polaków o stanie gospodarki. - Sceptycyzmu w opiniach o kondycji polskiej gospodarki - przynajmniej w chwili obecnej - nie można więc łączyć z postrzeganym wzrostem cen w stosunku do ubiegłego roku" - piszą autorzy komunikatu CBOS.

Najdotkliwsze są dla nas podwyżki cen na paliw. Widzi je aż 95 procent z badanych, w tym 85 procent odczuwa ich zdecydowany wpływ. Podobnie źle jest z kosztami żywności w budżecie domowym. Drożyzna cukru dała się we znaki 90 procent Polaków, nabiału - 98 procent, a warzyw i owoców - 86 procent.

- Prawie trzy czwarte badanych uważa, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy podrożały papierosy (74 proc.) i lekarstwa (73 proc.), dwie trzecie respondentów (66 proc.) dostrzega wzrost cen środków czystości, ponad połowa (57 proc.) - odzieży i obuwia, a niespełna połowa (48 proc.) - napojów alkoholowych - napisano w komunikacie.

Mniej czarny obraz rysuje się z tego, jak Polacy postrzegają podwyżki w elektronice, gazetach i czasopismach. Tu opinie się podzielone niemal po połowie.

Badanie przeprowadzono w dniach 2 - 8 czerwca 2011 roku na liczącej 1164 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

tk