Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 16.09.2011

Jest porozumienie w sprawie "sześciopaku"

Ministrowie finansów krajów UE osiągnęli we Wrocławiu porozumienie w sprawie tzw. sześciopaku, czyli pakietu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę budżetową w Unii.
Ministrowie finansów krajów UE osiągnęli we Wrocławiu porozumienie w sprawie tzw. sześciopaku, czyli pakietu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę budżetową w Unii.Ministrowie finansów krajów UE osiągnęli we Wrocławiu porozumienie w sprawie tzw. sześciopaku, czyli pakietu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę budżetową w Unii.fot. PAP/Maciej Kulczyński

"Ministrowie porozumieli się co do rozwiązań, które umożliwią szybkie, formalne zakończenie prac nad pakietem legislacyjnym" - informuje w komunikacie Kancelaria Premiera.

Zobacz galerię "Dzień na zdjęciach">>>

Najważniejsze zmiany obejmują: wzmocnienie procesu decyzyjnego Rady w tzw. prewencyjnej części Paktu Stabilności i Wzrostu; poprawę dialogu pomiędzy instytucjami europejskimi w sprawach makroekonomicznych; objęcie nadzorem, w ramach procedury nadmiernej nierównowagi, zarówno krajów z deficytem, jak i nadwyżką na rachunku obrotów bieżących, przy zachowaniu odpowiedniego zróżnicowania oceny tych dwóch przypadków.

"Efekty spotkania ministrów finansów, pozwolą polskiej prezydencji zakończyć niezbędne formalne procedury" - czytamy w komunikacie. "To z kolei umożliwi przegłosowanie przez Parlament Europejski pakietu sześciu aktów prawnych na plenarnym posiedzeniu jeszcze we wrześniu. Następnie Rada Ecofin formalnie zatwierdzi pakiet na posiedzeniu w dniu 4 października. Dzięki temu nowe przepisy dotyczące zarządzania gospodarczego w UE wejdą w życie w najbliższym czasie" - informuje Kancelaria.

Celem pakietu aktów prawnych jest wzmocnienie zarządzania gospodarczego w UE, a szczególnie w strefie euro. Sześciopak wymusza dyscyplinę finansową, wzmacnia współpracę gospodarczą w Unii. Przewiduje między innymi sankcje dla krajów, które nie trzymają w ryzach budżetów, przekraczają dozwolone wskaźniki dotyczące długu i deficytu finansów publicznych. Według komentatorów, przyjęcie sześciu reform gospodarczych jeszcze w tym roku może uspokoić nerwowe reakcje na rynkach finansowych.

IAR,kk