Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 18.11.2011

Po expose: tak dobre, że szkoda, iż tak krótkie

Wygląda na to, iż premier wyciągnął wnioski zarówno z tego okresu, jak i z krytyki pod swoim adresem.
Po expose: tak dobre, że szkoda, iż tak krótkie PAP/Paweł Supernak

Mówił krótko, ale bardzo konkretnie. Kluczowe propozycje reform, jakie zostały wymienione to: prorodzinna zmiana ulgi na dzieci i becikowego, likwidacja ulgi internetowej, podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat (stopniowo, do 2020 roku dla mężczyzn i 2040 roku dla kobiet), podniesienie składki rentowej o 2 proc. po stronie pracodawcy, opodatkowanie rolników podatkiem dochodowym i zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym, zmniejszenie przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych (tylko dla wstępujących do służby), górników (poza pracującymi pod ziemią), prokuratorów i sędziów oraz księży, kwotowa waloryzacja części emerytur, deregulacja, cyfryzacja gospodarki, skrócenie czasu wydawania pozwoleń na budowę, ograniczenia w stosowaniu 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla artystów, nałożenie nowej daniny na wydobywane surowce.

Oczywiście można powiedzieć, iż reformy mogłyby być jeszcze bardziej ambitne. Zabrakło przejrzystości w deklaracjach dotyczących zmian systemu zabezpieczenia emerytalnego dla rolników, podniesienie wieku emerytalnego będzie dość powolne, podobnie jak znoszenie przywilejów emerytalnych. Jednak w polskiej rzeczywistości politycznej realizacja reform w tej skali byłaby i tak ogromnym sukcesem.

Z rynkowego punktu widzenia expose to bardzo miła niespodzianka. Agencje ratingowe będą bardzo zadowolone. Wystarczy powiedzieć, iż gdyby kraje Europy zachodniej bez przymusu dokonywały zmian w podobnej skali, kryzys zakończyłby się znacznie szybciej. Wystąpienie premiera tak dobre, że chciało się go słuchać dłużej – oby realizacja zapowiedzi była równie dynamiczna i konsekwentna.

X-Trade Brokers Dom Maklerski, ab