Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 20.12.2011

W Brukseli debata nad nową Unią

Projekt nowej umowy dotyczącej dyscypliny budżetowej w Unii będzie dziś po raz pierwszy wspólnie omówiony w Brukseli przez przedstawicieli krajów członkowskich, Komisji Europejskiej i Europarlamentu.
W Brukseli debata nad nową Unią sxc.hu
Posłuchaj
  • Projekt nowej umowy dotyczącej dyscypliny budżetowej w Unii będzie dziś po raz pierwszy wspólnie omówiony w Brukseli.
Czytaj także

Dokument, przygotowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuya, został rozesłany w piątek do unijnych stolic.


Chęć podpisania nowej umowy międzyrządowej zgłosili na ostatnim szczycie wszyscy przywódcy państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, która wcześniej zablokowała zmiany w traktacie w tej sprawie.


Projekt umowy mówi o tym, że do powstania unii fiskalnej, w której obowiązują zaostrzone reguły budżetowe, wystarczy większość państw strefy euro, czyli ratyfikacja w co najmniej 9-ciu z nich. A zatem nie będzie miało znaczenia zdanie krajów spoza eurolandu, w tym Polski. Te państwa otrzymają status obserwatora - będą mogły uczestniczyć w debatach decydujących o kształcie reform, ale nie będą mogły brać udziału w głosowaniu. To właściwie stawia je w jednym rzędzie z Wielką Brytanią, która na umowę międzyrządową się nie zgodziła.


Projekt nowej umowy rozwiewa też wątpliwości kogo i kiedy umowa będzie dotyczyć, bo wątpliwości po szczycie miały między innymi Węgry. Ostrzejsze reguły budżetowe będą obowiązywać tylko w strefie euro, a pozostałe państwa, które podpiszą nowe porozumienie, zadeklarują tym samym przyjęcie nowych zasad wraz z przyjęciem wspólnej waluty.
Pozostałe zapisy to powtórzenie ustaleń niedawnego szczytu. Chodzi między innymi o niemal automatyczne sankcje za przekroczenie dozwolonych wskaźników długu i deficytu oraz zasadę zrównoważonego budżetu, uniemożliwiającą nadmierne zadłużanie. Nowa umowa ma być gotowa do marca.

IAR,ab