Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 05.01.2012

Kodak przetrwa? Patenty mogą go uratować

Kodak to firma mająca ogromny wpływ na rynek fotografii, która niegdyś wydawała się tak mocna jak dziś Apple lub Google.

Być może uda się jej przetrwać dzięki sprzedaży patentów. Z doniesień Wall Street Journal wynika, że firma rozważa złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Dziś może się wydawać Google czy Apple będą wieczne, że coraz większe ich dokonania to tylko kwestia czasu. Kiedyś tak było z firmą Kodak, która wprowadziła na rynek takie rozwiązania jak film 35 mm w rolkach, automatyczne wywoływanie filmów oraz aparat fotograficzny dla amatorów. Pracownik Kodaka wynalazł aparat cyfrowy, ale firmie nie udało się zdominować rynku fotografii cyfrowej.

Cena akcji Kodaka spadła do poziomu 47 centów - firma stoi u progu bankructwa. Gazeta Wall Street Journal napisała, że zarząd firmy przygotowuje się do wystąpienia o upadłość na podstawie Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego (tzw. Chapter 11). Procedura ta pozwala na utrzymanie funkcjonowania firmy i daje czas na reorganizację pod nadzorem sądu, zanim możliwe będzie wypełnianie zobowiązań przedsiębiorstwa wobec wierzycieli. Ratunkiem przed procedurą "Chapter 11" mogłaby być sprzedaż 1100 patentów firmy.

Szacuje się, że patenty Kodaka mogą być warte 3 mld USD i mogą odnosić się do technologii stosowanych w 85 proc. aparatów cyfrowych i smartfonów. Po samym ogłoszeniu zamiaru ich sprzedaży akcje Kodaka skoczyły o 26 proc..

Firma próbuje na nich zarobić od kilku miesięcy, ale do tej pory nie znalazł się kupiec gotowy spełnić oczekiwania finansowe amerykańskiego koncernu.

Kodak nie jest pierwszą firmą z rynku fotograficznego, która nie dostosowała się do zmian na rynku. Podobnie było z Polaroidem, producentem aparatów zdolnych do błyskawicznego wywołania zdjęć. Kiedyś wydawały się one niezwykłymi gadżetami.

Kodak istniejący od ponad 130 lat nie był firmą bezczynnie czekającą na swój koniec. Przedsiębiorstwo kilka razy zmieniało strategię i próbowało się przebranżowić eksperymentując m.in. ze sprzętem medycznym, a ostatnio skupiając się na technologiach drukowania.

Fotopolis.pl, di.pl, ab