Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 07.03.2012

Raty kredytów są stabilne

Od końca listopada trzymiesięczny WIBOR podlega tylko niewielkim wahaniom, dzięki czemu raty kredytów hipotecznych w złotych są stabilne.
Raty kredytów są stabilneSXC

Zmiany tego stanu oczekujemy nie wcześniej niż pod koniec roku.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Dalszy wzrost stóp (w pierwszym półroczu 2011 roku podnoszono je czterokrotnie) spowodowałby coraz większe obciążenie domowych budżetów Polaków, a w ostatnich kwartałach raty kredytów hipotecznych w złotych i tak sporo wzrosły. Od stycznia ubiegłego roku rata kredytu złotowego urosła o ponad 11 proc., z 565 do 631 zł na każde 100 tys. zł kredytu w przypadku rozliczenia go na 30 lat.

Jesienią ubiegłego roku nastąpił nagły wzrost stawki WIBOR 3M z 4,75 do 5,00 proc., co sprawiło, że osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych ponoszą każdego miesiąca wyższe koszty. Na szczęście od połowy grudnia sytuacja jest już stabilna, WIBOR 3M nawet o kilka punktów bazowych się obniżył, acz nie dla każdego klienta będzie to oznaczało spadek raty. Banki bowiem wg własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Efekty zmian stóp procentowych i WIBOR-u klienci poszczególnych instytucji odczuwają więc w różnym czasie i stopniu, czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pkt proc. lub 0,25 pkt proc.

Z analizy notowań kontraktów FRA wynika, że rynek spodziewa się większego spadku trzymiesięcznej stawki WIBOR, do poziomu 4,75 proc., dopiero na koniec 2012 roku. W styczniu notowania FRA wskazywały, że do takiego spadku może dojść już na przełomie wiosny i lata 2012 roku. Zmiana jest zapewne efektem komunikatów po styczniowym i lutowym posiedzeniu RPP. W styczniu Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady, powiedział, że „prawdopodobieństwo obniżki stóp zmalało i dziś bardziej prawdopodobna niż obniżka jest ich podwyżka”, a w lutym słowa te potwierdził.

Open Finance, ab