Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 20.04.2012

Urzędnik "rozum” ma, dobrze pracować nie będzie

Urzędy pracy powinny pomagać bezrobotnym znaleźć pracę. Tymczasem jest to sprzeczne z ich interesem. Im więcej osób bez pracy, tym więcej pieniędzy dla urzędników.
Posłuchaj
  • Urzędnik „rozum” ma, dobrze pracować nie będzie
Czytaj także

Bezrobotni narzekają na urzędy pracy, bo są nieefektywne i przesycone biurokracją. Ministerstwo także widzi potrzebę zmian. Pracownicy mają być nagradzani za skuteczne wprowadzanie bezrobotnych na rynek pracy. Taki system działa zagranicą.

O rynku pracy w "Biznesie w Jedynce" rozmawia Justyna Golonko z Małgorzatą Rusewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Urzędy dostają pieniądze w zależności od tego jak wysokie bezrobocie jest w danym regionie. Zatem zdarzać się może, że nie będzie im zależało na wyższej efektywności pracy, bo to oznacza, że dostaną mniej pieniędzy – mówi specjalistka.

Choć zmiany były zapowiadane, na razie nie zanosi się na ich wprowadzenie.

Na zachodzie Europy część zadań urzędów pracy przejęły wyspecjalizowane firmy.

- Prywatne przedsiębiorstwa często zajmują się wprowadzaniem na rynek pracy grup trudnych chodzi m.in. o niepełnosprawnych, kobiet po długiej przerwie w pracy, osoby po pięćdziesiątym roku życia, czy długotrwale bezrobotnych - dodaje Małgorzata Rusewicz.

Te firmy wynagradzane są ze względu na efektywność.

Więcej o rynku pracy dowiesz się słuchając całej audycji "Biznes w Jedynce".