Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Karaś 22.06.2012

"Sprawa abonamentu musi być unormowana"

Nie przyjmuję do wiadomości takiej możliwości, żeby w jakimś przewidywalnym czasie nie zostało to załatwione - zaznaczył szef TVP Juliusz Braun.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/cc

Zdaniem gościa "Salonu politycznego Trójki" skoro w całej Europie taki system funkcjonuje, nie ma powodu, dla którego w Polsce miałoby być inaczej. - Nie wyobrażam sobie, by Polska miałaby być jakimś takim egzotycznym krajem europejskim, gdzie tego nie ma - podkreślił Braun.
W ocenie prezesa TVP politycy, którzy twierdzą, że Telewizja Polska powinna być sprywatyzowana, zlikwidowana lub traktowana jak zwykła firma "nie bardzo rozumieją o czym mówią". - To jest tak jakby powiedzieć, że Polska zlikwiduje służbę zdrowia albo koleje. Media publiczne są potrzebne - podkreślił.
Czytaj więcej: ABONAMENT>>>
Według Brauna potrzebę istnienia telewizji publicznej i radia publicznego widać zwłaszcza w ostatnim czasie. - W trudnych ekonomicznie czasach nadawcy komercyjni koncentrują się wyłącznie na tym, co daje krótkoterminowy zysk i choćby takie rzeczy jak serial historyczny, czy ważne wydarzenia państwowe nie mają już miejsca w żadnym kanale komercyjnym ogólnodostępnym - wyjaśnił.
Szef TVP ocenił, że działanie Ministerstwa Finansów, które zobowiązało Pocztę Polską i Urzędy Skarbowe do tego, by odzyskać długi abonamentowe, które - według szacunków - wynoszą ponad 2 mld zł, to jedynie "działanie wspomagające". Zdaniem Brauna pomysł prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka, który uważa, że za zwolnionych z abonamentu widzów i słuchaczy powinno płacić państwo jest bardzo racjonalny.
Julisz Braun mówił też o kosztach, jakie ponosi TVP w związku z Euro 2012>>> Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Beata Michniewicz.