Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Grabka 04.07.2012

Mazowieckie targowiska wypięknieją

Stanie się tak dzięki pieniądzom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki modernizacji 27 targowisk zyska m.in. zadaszenie, dostęp do prądu i bieżącej wody.
Mazowieckie targowiska wypiękniejąM.Majdecki/Wikipedia

Jak powiedział przed podpisaniem umów marszałek Mazowsza Adam Struzik, zawarte w środę umowy na dofinansowanie inwestycji w modernizację targowisk mają "ucywilizować" handel w tych miejscach. Wyraził nadzieję, że lepsze warunki handlu poprawią nie tylko sytuację kupców i zachęcą klientów, ale także będą impulsem rozwojowym dla całych miejscowości. Po modernizacji targowiska zyskają utwardzone podłoże, oświetlenie, sanitariaty i parkingi. Część stoisk będzie zadaszona. Przynajmniej połowa miejsca ma być przeznaczona dla sprzedawców produktów rolno-spożywczych.
Targowiska zostaną zmodernizowane w: Skaryszewie, Gąbinie, Otwocku, Sobienie-Jeziorach, Nasielsku, Łochowie, Łosicach, Białobrzegach, Wołominie, Pomiechówku, Mińsku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Jednorożcu, Krasnosielcu, Czerwińsku nad Wisłą, Myszyńcu, Jadowie, Bieżuniu, Nowym Mieście, Błędowie, Cegłowie, Wyszogrodzie, Mrozach, Kałuszynie, Strzegowie, Nowym Mieście nad Pilicą oraz Chorzelach. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczonych na ten cel zostanie 25,1 mln.
Maksymalna kwota dofinansowania modernizacji to 1 mln zł. Samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie maksymalnie w wysokości 75 proc. kosztów inwestycji, czyli jedną czwartą musiały wyłożyć same. Po zakończeniu przebudowy każde z 27 targowisk zostanie opatrzone nazwą "Mój rynek".
Według przedstawionych przez mazowiecki urząd marszałkowski danych na 2010 r., na Mazowszu było 311 stałych targowisk, czyli najwięcej wśród wszystkich województw w kraju. Znaczna część z nich jest jednak zaniedbana, bez dostępu do prądu i wody.