Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 07.08.2012

Cudzoziemcy wykupią polską wieś?

Do 2016 r. będzie obowiązywał okres przejściowy. Korzystają z niego głównie spekulanci skupujący ziemię rolną, by niedługo odsprzedać ją z zyskiem cudzoziemcom - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie".
Cudzoziemcy wykupią polską wieś? sxc.hu/public domain

Hektar państwowych gruntów rolnych kosztuje obecnie 18,5 tys. zł.

- Ziemia w Polsce nadal jest dwa razy tańsza niż w Niemczech i Hiszpanii, trzy razy tańsza niż we Włoszech oraz kilkanaście razy tańsza niż w Belgii i w Holandii - mówi Bartek Jankowski, doradca obrotu ziemią z Banku Ziemi, pośrednika obrotu ziemią rolną w Polsce.

Polska wynegocjowała 12-letni okres przejściowy, aby nasi rolnicy mogli powiększyć swoje gospodarstwa bez borykania się z konkurencją z zewnątrz. Mimo kredytów preferencyjnych, kupno dużego areału przez rolnika na przetargu organizowanym przez Agencję Nieruchomości Rolnych jest rzadkością.
Z okresu ochronnego korzystają za to spekulanci, którzy z powodu kryzysu przenieśli się na rynek nieruchomości. Najchętniej kupują powierzchnie od 20 do 5000 hektarów.

- Będą aktywnymi kupcami aż do 2016 r., potem sprzedadzą posiadane grunty bogatym cudzoziemcom - twierdzi Bartek Jankowski.