Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Grabka 24.09.2012

"Mam nadzieję, że to będzie budżet z siódemką z przodu"

Co najmniej połowa unijnych środków, jakie Polska otrzyma z unijnego budżetu na lata 2014-2020 będzie przeznaczona dla przedsiębiorstw i współpracujących z nimi instytucji naukowych - zapowiedziała minister Elżbieta Bieńkowska.
Elżbieta BieńkowskaElżbieta Bieńkowska mrr.gov.pl

Podczas poniedziałkowej inauguracji II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach szefowa resoru rozwoju regionalnego oceniła, że wciąż jest szansa, by wielkość unijnych środków dla Polski w tym okresie była wyższa od 68 mld euro obecnie i przekroczyła 70 mld euro.
- Mam nadzieję, że to będzie budżet z siódemką z przodu; teraz mamy 68 mld euro. Przynajmniej 50 proc. środków to będą środki bezpośrednio dla przedsiębiorstw lub dla przedsiębiorstw połączonych z nauką - powiedziała minister.
Bieńkowska wskazała, że w kolejnym unijnym budżecie dla Polski zastosowany będzie inny mechanizm wydawania środków, ukierunkowany mniej na duże przedsięwzięcia infrastrukturalne, a bardziej na wspieranie przedsiębiorczości, badań naukowych i ich transferu do gospodarki oraz innowacji. - To będzie absolutnie budżet przedsiębiorczości i nauki - podkreśliła minister.
Przypomniała, że z obecnego unijnego budżetu polskie uczelnie i placówki naukowe otrzymały ogromne środki, przeznaczono głównie na rozwój bazy i infrastruktury badawczej. W kolejnym budżecie pieniądze będą już nie na infrastrukturę, a na konkretne projekty realizowane we współpracy z partnerami gospodarczymi.
- W następnym budżecie właściwe jedyne miejsce - bardzo duże finansowo, procentowo i kwotowo - z którego uczelnie wyższe będą mogły czerpać, to będzie program "Inteligentny rozwój", będący połączeniem uczelni z przedsiębiorczością - wyjaśniła Bieńkowska, zapowiadając, że środki na samą infrastrukturę wyższych uczelni będą już niewielkie.
- Teraz wyższe uczelnie muszą pokazać, w jaki sposób potrafią wykorzystać dla przedsiębiorstw to, co do tej pory w nie zainwestowano - ogromne ilości pieniędzy zarówno na infrastrukturę, jak i na badania i rozwój, kadrę czy stypendia - dodała minister.
Od 2014 r. znacznie więcej niż obecnie w przyszłym budżecie będzie środków na komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych oraz innowacyjne projekty, głównie w małych i średnich firmach.
Bieńkowska zapowiedziała, że w nowej perspektywie finansowej UE całe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw z unijnych środków będzie realizowane za pośrednictwem samorządów województw, czyli w regionalnych programach operacyjnych. - W programach krajowych zostaną tylko duże inwestycje, łączące naukę z przemysłem - dodała.
W ocenie Bieńkowskiej przyszły unijny budżet będzie ostatnim tak dużym budżetem dla Polski. Środki będą koncentrować się w kilku obszarach, wśród których priorytetami będzie europejska strategia "Europa 2020" (i wynikający z niej program "Horyzont 2020") oraz przyjęte strategie krajowe.