Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 04.10.2012

Radio przez Internet wymaga abonamentu?

Taką sprawę badał niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny i orzekł, że słuchanie audycji w sieci wymaga opłaty abonamentowej. Jak sprawa wygląda w Polsce?
Radio przez Internet wymaga abonamentu?sxc.hu

Ponad 3,5 miliona Polaków słucha radia przez Internet. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC. Liczba wzrasta, bo w ubiegłym roku było to niewiele ponad 3 miliony.
Tymczasem niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że właściciel komputera z dostępem do Internetu musi płacić abonament radiowo-telewizyjny. W Polsce sytuacja wygląda jednak inaczej.

Monika Bąk, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tłumaczy, że w świetle polskiego prawa komputer nie jest odbiornikiem objętym abonamentem. – Nie płacimy za słuchanie radia czy oglądanie telewizji w telefonie, smartfonie czy komputerze – powiedziała Monika Bąk.
Sprawdź serwis specjalny Polskiego Radia ABONAMENT

Przyszłość radia może jednak leżeć w sieci - uważa Antropolog Internetu Piotr Cichocki. – Okazało się, że zmieniają się warunki życia. Nie mamy czasu na kontemplowanie radia w spokoju, musimy się przemieszczać. A wtedy wszelkie przenośnie urządzenia są niezastąpione. Tablety, telefony komórkowe, to wszystko są dziś już swego rodzaju komputery i przez nie można słuchać radia – mówi Cichocki.
Więcej w materiale Agnieszki Jas.

ei