Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 16.10.2012

Rząd przyjął założenia ustawy dotyczącej gazu łupkowego

Powstanie też specjalna instytucja państwowa, która będzie obecna w nadzorze właścielskim przy wydobyciu gazu.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (L), premier Donald Tusk (C), minister środowiska Marcin Korolec (P).Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (L), premier Donald Tusk (C), minister środowiska Marcin Korolec (P).PAP/Radek Pietruszka

Rząd przyjął założenia ustawy, dotyczącej wydobycia gazu łupkowego - poinformował po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk. Jak podkreślił, jednym z celów tych regulacji jest zachęcenie potencjalnych inwestorów do wydobywania gazu.
Premier wyjaśnił, że wydobywanie gazu łupkowego technologicznie różni się od innych rodzajów eksploatacji i niesie ze sobą inne ryzyka, dlatego potrzebne są odpowiednie regulacje. Polska - poprzez te regulacje - musi też zachęcić zagranicznych inwestorów do zaangażowania się w ten projekt.

Rząd zamierza wprowadzić podatek od wartości wydobytego gazu łupkowego i od potencjalnych zysków. W założeniach ustawy znalazł się też prawie sześciokrotny wzrost opłaty eksploatacyjnej za wydobyte surowce. 60 proc. z tej daniny trafi do gmin, po 15 proc. do powiatów i województw. Podatek od wartości gazu ziemnego wydobytego z łupków ma wynieść 5 proc., a od wartości ropy naftowej 10 proc. Zaplanowano również specjalny podatek węglowodorowy w wysokości 25 proc. od zysku z wydobycia. Opłaty i podatki, pobierane od wydobycia gazu łupkowego, wyniosą łącznie ok. 40 proc. brutto od zysku.
Minister środowiska Marcin Korolec przyznał, że nie wiadomo, ile gazu łupkowego jest w Polsce i ile go będzie można wydobyć. Trudno było więc ustalić wysokość podatków, ale trzeba było to zrobić, aby inwestorzy mogli przystąpić do prac.
Przewidziane jest też powołanie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Będzie to strategiczna spółka należąca w całości do Skarbu Państwa, a nadzór nad nią będzie sprawował minister skarbu. Jego zyski będą przekazywane do budżetu państwa i Węglowodorowego Funduszu Pokoleń. Środki zgromadzone w tym funduszu będą przeznaczane na inwestycje długoterminowe.
Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój jego wydobycia może wymagać inwestycji 4 miliardów dolarów rocznie. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - 15 - ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. PKN Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu.

Eksperci uważają, że wydobycie gazu łupkowego na skalę przemysłową rozpocznie się najwcześniej w 2017 roku, a na wymierne efekty inwestycji będzie trzeba poczekać kilka lat dłużej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk