Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 25.10.2012

Coraz trudniej o oferty na rynku pracy

Spada liczba ofert pracy w Polsce - wynika z barometru ofert pracy. W październiku jedynie w województwie małopolskim i wielkopolskim liczba publikowanych ofert pracy wzrosła.
Coraz trudniej o oferty na rynku pracyGlow Images/East News

Barometr powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Instytutu Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Największa redukcja dotyczyła województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i pomorskiego, czyli tych regionów, w których w ostatnim czasie pojawiało się najwięcej nowych ofert pracy.
Spośród liderów polskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia jest najniższa, a liczba internetowych ofert pracy największa, najlepsze perspektywy rysują się w województwach: wielkopolskim, małopolskim i śląskim. W tych regionach przedsiębiorstwa starają się nadal zwiększać zatrudnienie, dzięki czemu stopa bezrobocia utrzymuje się na stałym poziomie lub jedynie nieznacznie się zwiększa - wynika z raportu.
We wrześniu w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano spadki ofert w ok. 20% z analizowanych kategorii ogłoszeń o pracy. W październiku dane te okazały się jeszcze bardziej niepokojące, ponieważ odnotowano spadek w 50% analizowanych kategorii ofert.
W październiku zauważalny jest wzrost zapotrzebowania na osoby z kwalifikacjami wyższymi technicznymi oraz kwalifikacjami niższymi w dziedzinie usług - podkreślają autorzy raportu. Jednak w miesiącach ubiegłych w tych kategoriach obserwowano wyraźne spadki, które dotychczas nie zostały odrobione. Na pracowników o kwalifikacjach wyższych humanistycznych oraz wyższych w dziedzinie usług i handlu widoczny jest spadek zapotrzebowania. Najtrwalszą, choć nie gwałtowną tendencją spadkową, charakteryzuje się natomiast zapotrzebowanie na osoby o kwalifikacjach niższych w produkcji i handlu.