Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 30.01.2013

Komisja Europejska wstrzymuje 3,5 mld zł na polskie drogi

Komisja Europejska potwierdziła, że przerwała wypłaty funduszy UE. W piątek z komisją mają rozmawiać ministrowie rozwoju regionalnego i transportu.
Droga S8 w okolicach WyszkowaDroga S8 w okolicach WyszkowaWikipedia/CC/Omega933

Chodzi o kwotę 3,5 miliarda złotych., na projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej.

Powodem takiej decyzji były doniesienia o zmowach cenowych przy kontraktach na budowę kilku odcinków. O sprawie poinformowały Wiadomości TVP 1, które dotarły do notatki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wysłanej do ministra transportu.

Komisja Europejska tłumaczy, że nie mogła inaczej postąpić jak tylko wstrzymać wypłatę unijnych funduszy po otrzymaniu informacji o trwającym dochodzeniu dotyczącym trzech współfinansowanych projektów. Chodzi o rozbudowę drogi ekspresowej na odcinku Jeżewo-Białystok, przystosowanie do parametrów drogi ekspresowej drogi krajowej nr 8 na odcinku Piotrków Trybunalski-Rawa Mazowiecka oraz o budowę autostrady A4 Radymno-Korczowa.

- Decyzja (o przerwaniu wypłat funduszy UE) została podjęta w następstwie informacji o trwającym dochodzeniu dotyczącym trzech współfinansowanych projektów, w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - podała Komisja Europejska.- Zgodnie z tymi informacjami, potwierdzonymi przez polskie władze, prokurator oskarżył 11 osób o zmowę na rzecz próby utworzenia kartelu (10 byłych i obecnych menadżerów dużych firm budowlanych i jeden dyrektor GDDKiA). Jeśli te oskarżenia się potwierdzą będą stanowić złamanie przepisów dyrektyw o przetargach publicznych w UE oraz będą świadczyć o potencjalnie poważnej słabości systemu zarządzania i kontroli - dodała KE. KE zaznaczyła, że poinformowała polskie władze o swojej decyzji wstrzymania wypłat funduszy 21 grudnia ub.r. Komisja zapobiegawczo objęła wstrzymaniem wypłat także program operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, ponieważ także w tym przypadku "GDDKiA jest beneficjentem".
Kilkanaście osób już zostało oskarżonych. Bruksela oczekuje, że polskie władze wycofają się z finansowania projektów, które są pod lupą prokuratury. Chce też, by Warszawa przeprowadziła szczegółową kontrolę, by ustalić, czy są zagrożenia także dla innych projektów, a w przyszłości stworzyć procedury, które pozwolą uniknąć takich sytuacji.

W piątek w Brukseli między innymi na ten temat minister transportu Sławomir Nowak i minister rozwoju regionalnego będą rozmawiać z komisarzem odpowiedzialnym za politykę regionalną.

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>