Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 05.03.2013

Czy obcokrajowcy zabierają pracę Polakom?

Prawie 245 tysięcy pracowników ze Wschodu przyjechało w ubiegłym roku legalnie pracować w Polsce. Rok wcześniej były to 164 tysiące.
Czy obcokrajowcy zabierają pracę Polakom?SXC
Posłuchaj
  • Obcokrajowcy w Polsce
Czytaj także

Takie są dane Ministerstwa Pracy. Ze statystyk wynika również, że 2 proc. mieszkańców Polski to obcokrajowcy. Najwięcej jest Ukraińców, Białorusinów, Rosjan i Wietnamczyków. Najmniej Romów i Afrykańczyków.

Reżyser i reporter z Martyniki, pracujący w Warszawie przyznaje, że lubi Polskę, ale nie zawsze czuje się tu bezpiecznie. – Mój sposób na agresję to humor. Jak ktoś mnie wyzywa "ty murzynie” czy "czarnuchu”, udaję zaskoczenie odkryciem, że faktycznie jestem czarny. To wzbudza zwykle śmiech i jest lepiej – opowiada obcokrajowiec.

Anna Piłat z Instytutu Spraw Publicznych tłumaczy, że ponieważ mało mamy styczności z mieszkańcami innych krajów, posługujemy się wobec nich stereotypami. Także jeśli chodzi o pracę. – Azjata będzie więc odbierany jako osoba bardzo miła, nieszkodliwa, nieagresywna, ale jednocześnie niekompetentna - dodaje.

Kogo najgorzej traktujemy, ile jest prawdy w tym, że obcokrajowcy zabierają Polakom pracę? Jest stosunek Polaków do cudzoziemców sprawdzała Agnieszka Jas.

ei