Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 29.03.2013

Ekologiczna Wielkanoc? To nie jest trudne

Ekolodzy apelują: nie marnujmy produktów w święta. Zanim kupimy daną rzecz zastanówmy się, czy rzeczywiście jest nam potrzebna.
Ekologiczna Wielkanoc? To nie jest trudnefraserd/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Relacja (IAR) Witold Banach: Święta mogą być ekologiczne
Czytaj także

Paweł Średziński z WWF Polska namawia, by robić zakupy świadomie. - Ekologicznie to zdrowo - wyjaśnia ekolog i dodaje, że warto szukać produktów ze znakami jakości.

Warto się też zastanowić ile danego towaru zdołamy naprawdę wykorzystać. Wybierajmy się też po zakupy z torbami wielokrotnego użytku, by nie mnożyć kolejnych foliowych śmieci.
- Ważnym elementem planowania świąt jest rozsądne przygotowanie jedzenia by uniknąć sytuacji, w której będziemy musieli wyrzucić część świątecznych dań warto zastanowić się co i w jakiej ilości przygotować - podkreśla Maria Gosiewska z Federacji Polskich Banków Żywności.

Można zapytać bliskich na jakie dania mają ochotę i zrobić je w takiej ilości by zniknęły ze stołu. Jeżeli coś nam jednak zostanie - zawsze można się podzielić z gorzej sytuowanymi, lub przekazać organizacjom wspierającym osoby bezdomne czy ubogie.
Jeżeli część dań świątecznych mimo wszystko zostanie w naszych domach, absolutnie nie powinniśmy ich wyrzucać. Kucharz Robert Harna radzi część świątecznego jedzenia przerobić na nowe potrawy. Na przykład z jajek można zrobić pastę a nadmiar zupy - zamrozić.
W Polsce rocznie marnuje się około 9. milionów ton żywności, w Europie blisko 90 milionów ton. Na całym świecie wyrzuca się rocznie ponad miliard ton jedzenia.