Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Aneta Hołówek 16.04.2013

Chiński smok mniej agresywny

Gospodarka Chin nie jest już tak rozpędzona, jak kilka lat temu. Wzrost gospodarczy w I kwartale był niższy od prognozowanego
Chiński smok mniej agresywnyfot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Wzrost gospodarczy Chin w pierwszym kwartale 2013 był niższy o 0,2 proc. od oficjalnych prognoz rządowych i wyniósł 7,7 proc. Zdaniem ekspertów z Pekinu nie wpłynie to jednak na osiągnięcie założonego na cały rok planu wzrostu PKB o 7,5 proc.
Mimo nieznacznego spadku wskaźników ekonomicznych w I kwartale, specjaliści rządowi pozostają optymistami odnośnie stabilizacji gospodarczej. Wskazują na ożywienie na rynku pracy i rosnące dochody ludności, co świadczy o trwałych perspektywach rozwoju drugiej gospodarki świata - powiedział na konferencji w Pekinie rzecznik Państwowego Biura Statystycznego (PBS) Sheng Laiyun.
Eksperci Banku Światowego skorygowali swoją prognozę wzrostu gospodarczego Chin z poprzednio przewidywanych 8,4 proc. do 8,3 proc. Podobnie zareagowali analitycy JP Morgan, obniżając swoją prognozę z 8,2 proc. do 7,8 proc.
Główny ekonomista JP Morgan w Chinach, Zhu Haibin napisał w raporcie, że w 2013 roku chińska gospodarka będzie kontynuować umiarkowany i zrównoważony wzrost, chociaż w perspektywie długookresowej zauważa się stałą tendencję schładzania gospodarki.
W I kwartale produkcja przemysłowa wzrosła o 9,5 proc., co oznacza niższy wynik o 2,1 pkt proc. niż rok wcześniej, a 0,5 pkt proc. mniej niż w całym 2012 roku.
Trwałe inwestycje w I kwartale b.r. wzrosły o 20,9 proc., czyli tak samo, jak w I kwartale ub. roku. Były one tradycyjnie jednym z kół napędowych gospodarki chińskiej i miały 2,3-proc. udział w 7,7-proc. wzroście w I kwartale b.r. Dla porównania w ubiegłym roku inwestycje trwałe miały 3,9-proc. udział w 7,8-proc. wzroście PKB.
Sprzedaż detaliczna towarów konsumpcyjnych wzrosła w I kwartale 2013 o 12,4 proc. w porównaniu z 14,8 proc. w analogicznym okresie roku ubiegłego. Z danych PBS wynika, że konsumpcja miała w I kwartale b.r. 55,5-proc. udział we wzroście gospodarczym.
Analityk z Chińskiego Banku Komunikacji Tang Jianwei powiedział ogólnokrajowej gazecie Zhongguo Ribao, że słaby rozwój konsumpcji miał wpływ na niższy od spodziewanego wynik sektora przemysłowego; w konsekwencji powoduje to schładzanie gospodarki.
Według danych PBS, sektor przemysłowy osiągnął najsłabszy wynik od 10 lat; w I kwartale b.r. był to 18,7-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Zdaniem rzecznika PBS największy wpływ na słaby wynik chińskiej gospodarki ma skomplikowana sytuacja gospodarcza u największych partnerów chińskich - USA i Unii Europejskiej. Sheng stwierdził, że zaangażowanie rządów krajów wysokorozwiniętych w łagodzenie kryzysu finansowego i zaostrzenie kontroli polityki pieniężnej spowodowały rosnące naciski aprecjacji waluty i zmniejszenia eksportu w gospodarkach wschodzących.
Zhang Zhiwei, główny ekonomista chińskiego oddziału Nomura Securities, napisał, że jest mało prawdopodobne, by polityka finansowa rządu chińskiego została zliberalizowana, a biorąc pod uwagę obecny wysoki poziom zadłużenie przedsiębiorstw i związanym z tym ryzykiem finansowym, wzrost gospodarczy w drugiej połowie b.r. może oscylować w granicach 7,3 proc.

PAP, bk