Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Aneta Hołówek 22.04.2013

Przedsiębiorcy wciąż negatywnie o koniunkturze. Moce produkcyjne niewykorzystane

W kwietniu koniunktura we wszystkich sektorach wciąż była negatywna - poinformował GUS
W ciągu czterech miesięcy tego roku 10,5 procentowy wzrost odnotowało budownictwoW ciągu czterech miesięcy tego roku 10,5 procentowy wzrost odnotowało budownictwosxc.hu

Koniunktura w gospodarce kształtuje się w kwietniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem - wynika z badania GUS. Na utrzymanie się wartości wskaźnika wpływ ma jego poprawa w przemyśle i handlu zrównoważona spadkiem w budownictwie i usługach.
We wszystkich sektorach utrzymuje się jednak negatywna oceny koniunktury. Ogólny klimat w gospodarce jest oceniany gorzej niż w kwietniu przez ostatnie trzy lata.

Stosunkowo dobry klimat panuje w handlu hurtowym. "Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 19 proc.)" - napisano w komunikacie. Oznacza to, że ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietniu na poziomie minus 2.

Wśród najczęściej napotykanych barier w prowadzeniu działalności 52 proc. przedsiębiorców wymienia konkurencję na rynku, połowa wskazuje niepewność sytuacji gospodarczej, a 49 proc. mówi o kosztach zatrudnienia.

Znacznie gorsze nastroje panują w handlu detalicznym. GUS podaje, że ogólny klimat koniunktury kształtuje się w kwietniu na poziomie minus 8. Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, a pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 24 proc.).
"Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są mniej niekorzystnie niż przed miesiącem. Prognozy sprzedaży są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w marcu. Utrzymują się negatywne przewidywania odnośnie sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców" - informuje GUS.
Jako największe bariery w prowadzeniu działalności detaliści wskazują: koszty zatrudnienia i konkurencję (58 proc.). Na niedostateczny popyt zwróciło uwagę 49 proc. ankietowanych.

W kwietniu nadal przeważają też negatywne oceny koniunktury w przemyśle. Ogólny klimat kształtuje się, podobnie jak w marcu, na poziomie minus 6. Zarówno w kwietniu, jak i przed miesiącem poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. firm, a jej pogorszenie 21 proc.
"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest negatywnie, podobnie jak w marcu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy są korzystne, zbliżone do formułowanych w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa oceniana jest ciągle negatywnie, w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać zmian w tym zakresie. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal nieznacznie rosnąć" - komentuje GUS.

W kwietniu 2013 r. wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw wynosi 73 proc. wobec 75 proc. rok wcześniej.

Lekka poprawa nastąpiła w ocenie koniunktury w budownictwie. Wskaźnik ten kształtuje się na poziomie minus 23. Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 36 proc.
"Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują nieco mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w marcu" - napisano w komunikacie.
Przedsiębiorcy z branży budowlanej jako największe trudności w branży wskazują koszty zatrudnienia (58 proc.) i dużą konkurencję (57 proc.).
Mniej z nich wymienia natomiast ceny materiałów i niedobór wykwalifikowanych pracowników.

W kwietniu moce produkcyjne w budownictwie są wykorzystywane na poziomie 61 proc. wobec 69 proc. w analogicznym miesiącu 2012 roku - informuje GUS.