Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Karpa 08.06.2013

Furgalski: budowa autostrad po Euro 2012 powolna i droga

Za mało, za wolno i za drogo. Problemy z budową dróg rok po zeszłorocznych Mistrzostwach Europy w piłce nożnej.
Posłuchaj
  • Adrian Furgalski o trudnej sytuacji na budowach autostrad (IAR)
  • Adrian Furgalski o "szkolnych błędach" dotyczących budowania dróg (IAR)
  • Adrian Furgalski o perspektywach dotyczących budowy kolejnych autostrad (IAR)
Czytaj także

Zdaniem Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR instytucje odpowiedzialne za inwestycje nie radzą sobie ze swoimi zadaniami. Nie ma już groźby międzynarodowej kompromitacji, dlatego budowy się przeciągają. W jego opinii tempo spadło także dlatego, że w drugiej połowie 2012 roku ujawniono duże problemy na budowach. Okazało się, że wiele firm budujących autostrady ma kłopoty finansowe. Doszło też do zerwania kilku kontraktów.

Zdaniem eksperta, przez rok nikt nie zmienił przepisów dotyczących zamówień publicznych. Adrian Furgalski uważa, że dyktat najniższej ceny spowodował, że firmy zaniżały koszty, a potem schodziły z placów budowy. Jego zdaniem, cały proces wyłaniania wykonawców dróg działa fatalnie. Ekspert dodaje, że z inwestycji budowanych na Euro nie wyciągnięto żadnych wniosków. Na przykład – mimo ostrzeżeń, do dokończenia budowy autostrady A1 w województwie Kujawsko-Pomorskim wybrano włoską firmę. Stało się tak mimo ostrzeżeń, że nie ma ona doświadczenia przy tego typu inwestycjach. Zdaniem Furgalskiego jest to powielanie szkolnych błędów.

Ekspert dodaje, że w najbliższym czasie nie ma szans na przyspieszenie budowy dróg. Co więcej, przez fatalny system przetargowy i złe zarządzanie inwestycjami może ono jeszcze spaść.

W tej chwili w Polsce mamy prawie 2,5 tys. kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Ponad tysiąc jest w budowie.

Dzień na zdjęciach - zobacz galerię >>>

IAR/mk