Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Beata Krowicka 12.06.2013

W nazwach litewskich firm nie będzie można użyć liter W, X i Q

Litewscy posłowie nie zgadzają się na używanie w nazwach litewskich firm liter, których nie ma w ich ojczystym języku.
Siedziba litewskiego parlamentuSiedziba litewskiego parlamentuWikipedia/CC/Marcin Białek

Litewski parlament odrzucił poprawki do Kodeksu Cywilnego zakładające możliwość używania w nazwach podmiotów prawnych liter alfabetu łacińskiego, których nie ma w języku litewskim.

Oznacza to, że w nazwach firm i spółek w tym kraju nie będzie można stosować liter: W, X, Q.

- To jest zła decyzja, ona szkodzi Litwie. Jest to wyraz pseudopatriotyzmu, niechęci otwarcia się na Europę, świat - powiedział w środę przewodniczący Ruchu Liberałów, poseł Eligijus Masiulis komentując wtorkową decyzję Sejmu.
Przeciwnicy wniesienia poprawek do Kodeksu Cywilnego wskazywali, że stanowią one zagrożenie dla języka litewskiego, a także "poniżają język litewski".
Masiulis zwraca uwagę, że de facto na Litwie od lat funkcjonują nazwy, w których są litery łacińskie, np. Maxima - największa litewska sieć handlowa oraz Swedbank.

- W świetle wczorajszej decyzji musimy rozpocząć walkę z tymi nazwami - mówi Misiulis i zapowiada, że liberałowie ponownie zgłoszą poprawki do Kodeksu Cywilnego. Poseł przypomina, że praktyka używania nieistniejących w języku litewskim liter łacińskich: W,X,Q w nazwach firm i spółek jest stosowana w wielu państwach Europy, w tym na Łotwie i Estonii, w których alfabetach też te litery nie występują.
Posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Rita Tamaszuniene zwróciła uwagę, że głosowanie nad używaniem w nazwach firm liter alfabetu łacińskiego, których nie ma w języku litewskim, pokazuje, "jak trudna będzie walka w Sejmie o uprawomocnienie pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach".
Litewski rząd na czele z socjaldemokratą Algirdasem Butkevicziusem zobowiązał się do przyjęcia ustawy o pisowni nazwisk polskich w litewskich dokumentach w formie oryginalnej. Projekt do Sejmu miał trafić już w maju, ale prace nad nim ciągle trwają.

PAP, bk

''