Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 18.06.2013

Mieszkańcy Żurawlowa walczą z amerykańskim gigantem Chevronem

Mieszkańcy Żurawlowa, Rogowa, Szczelatyna i Siedliska: Nasza ziemia jest dla nas zbyt cenna, aby ryzykować jej zatrucie!
Protest mieszkańców Żurawlowa, Rogowa, Szczelatyna i Siedliska przeciwko bezprawnym działaniom koncernu Chevron w gminie GrabowiecProtest mieszkańców Żurawlowa, Rogowa, Szczelatyna i Siedliska przeciwko bezprawnym działaniom koncernu Chevron w gminie GrabowiecAndrzej Bąk/Occupy Chevron Żurawlów

Od 3 czerwca trwają protesty mieszkańców gminy Grabowiec. Sprzeciwiają się oni rozpoczęciu działalności poszukiwawczej gazu łupkowego amerykańskiego koncernu Chevron.

Protestujący obawiają się zatrucia swoich ziem. Srzeciwiają się planom poszukiwania i w konsekwencji wydobyciu gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego na terenie gminy. Twierdzą, że toksyczna działalność firmy Chevron znana jest na całym świecie. Nie chcą pozwolić na ryzykowne eksperymenty. - Nasza ziemia jest dla nas zbyt cenna, aby ryzykować jej zatrucie. Utrzymujemy się z pracy na tej ziemi i na tym opieramy przyszłość naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń – mówią protestujący.

Rolnicy domagają się wstrzymania działalności firmy Chevron i jej podwykonawców na terenie gminy Grabowiec do czasu potwierdzenia legalności zamierzonych działań. Ich zdaniem kontynuowanie prac prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń w środowisku naturalnym. Nałożenie ewentualnych kar ich nie cofnie.

Mieszkańcy chcą uwzględnienia stanowiska lokalnych społeczności przez władze samorządowe i wszystkie podmioty prowadzące działalność wydobywczą, w szczególności firmę Chervon. Rolnicy postulują także wycofania wszelkich zarzutów wobec protestujących oraz zaprzestanie zastraszania władz samorządowych przez prawników reprezentujących Chevron. Domagają się oni również całkowitej transparentności wszystkich działań podejmowanych przez Chevron.

Amerykański koncern na swoich stronach deklaruje, że dla osiągnięcia wzajemnych korzyści, Chevron buduje wieloletnie więzi ze społecznościami, w których działa.

Firma deklaruje, że jej zaangażowanie w społeczności wykracza poza bieżące potrzeby. W miarę postępu działań zatrudnia miejscowych pracowników, a także zleca niektóre prace lokalnym firmom.

Od lat sześćdziesiątych XX w. Chevron jest kluczowym dostawcą energii w Europie. Obecnie wydobywa dziennie około 139 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej i gazu, głównie na Morzu Północnym oraz u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii i Norwegii. Niedawno Chevron uzyskał także koncesję na poszukiwanie gazu w Europie Środkowej, co stworzyło możliwość produkcji gazu ziemnego z głębokich złóż skał łupkowych. W ramach prowadzonej w Europie działalności wydobywczej koncern zatrudnia około tysiąca pracowników.

Occupy Chevron (Poland), Chevron, ab