Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.07.2013

Karta EKUZ: dzięki niej wakacje będą tańsze

- Lekarze w całej Unii Europejskiej nie mają systemu, który pozwala zweryfikować czy pan Nowak jest płatnikiem ubezpieczenie zdrowotnego w Polsce i ma prawo do bezpłatnej służby zdrowia. Bez karty EKUZ zapłacimy 100 procent za świadczenia - Grzegorz Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)PAP/Mirosław Trembecki
Posłuchaj
  • Dlaczego warto posiadać kartę EKUZ (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- To bardzo ważny element wyjazdu, ze względu na to, że w razie problemów zdrowotnych jest możliwość uzyskania pomocy dzięki tej karcie. Do tej pory ubezpieczaliśmy się dodatkowo - mówi jeden z petentów oczekujących na wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Grzegorz Palik ze Śląskiego Oddziału NFZ podaje, że dziennie wydawanych jest około 300 kart. Frekwencję podnosi wejście Chorwacji do Unii od 1 lipca.

Polaków nie zrażają nawet kolejki, które w sezonie wakacyjnym tworzą się w oddziałach Funduszu, a zachęca możliwość oszczędzenia na dodatkowym ubezpieczeniu w podróży. Kaidy wyrabiający kartę otrzymuje także informację o kraju, do którego jedzie. - W każdym kraju Unii Europejskiej są inne zasady płacenia przez ubezpieczyciela za świadczenia. W niektórych krajach trzeba wnosić dodatkową opłatę i w ulotkach te informacje są zawarte - wyjaśniła Alicja Konzal, naczelnik Wydziału Spraw Świadczeniobiorców.

Za jakie świadczenia na pewno zapłacimy? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Jadwigi Woźnikowskiej.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)