Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 19.07.2013

Detroit zbankrutowało. Polskim miastom to nie grozi, ale…

Wprawdzie samorząd Mazowsza jest na skraju wypłacalności, ale nie podzieli losu Detroit, bo na upadłość samorządu nie pozwala polskie prawo.
Detroit, miasto które zbankrutowałoDetroit, miasto które zbankrutowałoEPA/JEFF KOWALSKY Dostawca: PAP/EPA
Posłuchaj
  • Skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski (IAR) w Polsce miasta nie bankrutują, bo prawo tego zabrania
Czytaj także

W nocy amerykańska metropolia ogłosiła bankructwo. Dług stolicy stanu Michigan wynosi 18,5 miliarda dolarów. Miasto nie ma pieniędzy na doraźne funkcjonowanie.

Skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski wyjaśnia, że nasze przepisy nie przewidują podobnego scenariusza W naszym kraju jednostka samorządu terytorialnego nie może zbankrutować, ponieważ w razie kłopotów, w sytuacji kryzysowej państwo ma obowiązek wesprzeć zagrożony samorząd.
Ale te przepisy nie gwarantują dobrej kondycji samorządów. Przykładem jest właśnie Mazowsze, które z powodu obowiązku odprowadzania do budżetu tak zwanego "janosikowego", jest w poważnych tarapatach finansowych - wyjaśnia Marek Miesztalski. Z powodu mniejszych dochodów związanych z wpływami z podatków CIT i PIT, według szacunków Mazowszu zabraknie w tym roku około 350 milionów złotych
Marek Miesztalski tłumaczy, że z powodu nadmiernych obciążeń i braku wpływów samorząd musi ograniczać rozwój województwa.
Zdaniem ekspertów, gdyby polskie prawo było skonstruowane podobnie jak prawo Stanów Zjednoczonych w Polsce bankructwa instytucji publicznych, miast czy samorządów nie byłyby przypadkami odosobnionymi.
Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum imienia Adama Smitha, gdyby w Polsce szanowane było prawo własności bankructwa nie byłyby czymś wyjątkowym. Zdaniem eksperta bankructwo jest efektem między innymi złego rządzenia.

abo