Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 05.08.2013

Upał? Sprawdź czy Twój szef spełnia swoje obowiązki

Zapewnienie pracownikom zimnych nieodpłatnych napojów w ilości zaspokajającej ich potrzeby, to jeden z głównych obowiązków pracodawcy w czasie upałów - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.
Upał? Sprawdź czy Twój szef spełnia swoje obowiązki flickr.com/amira_r
Posłuchaj
  • Rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska (IAR) o ochronie pracowników w czasie upałów
Czytaj także

Rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska tłumaczy, że rodzaj napojów zależy od ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Może to być woda, zimna herbata czy jakiś inny chłodny napój. Najbardziej jednak polecana jest woda mineralna, która uzupełnia wypacane elektrolity takie jak sód czy potas. Rozmówczyni zwraca uwagę, że darmowe napoje musi otrzymać każda zatrudniona osoba, nie tylko ta, która posiada umowę o pracę. Dotyczy to również zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, a także praktykantów.

Jeśli zatrudnieni wykonują pracę na otwartej przestrzeni i nie mają dostępu do wody bieżącej pracodawca musi dostarczyć również wodę do celów higienicznych - co najmniej 90 litrów na osobę.
Obowiązkiem pracodawcy jest również utrzymywanie w sprawności i czystości urządzeń klimatyzacyjnych - zwraca uwagę Danuta Rutkowska. Dodaje, że brudne, nieodgrzybione klimatyzatory stają się siedliskiem bakterii o nazwie legionella, która może wywoływać ostre zapalenie płuc. Takie bakterie lubią miejsca brudne i mokre a najlepiej się czują w źle utrzymanych urządzeniach wodnych i klimatyzacyjnych. Zidentyfikowane zostały po raz pierwszy pod koniec lat 70-tych XX wieku. Podczas zjazdu kombatantów organizacji Legion Amerykański, zaatakowały ponad 200 osób z czego 34 osoby zmarły z powodu zapalenia płuc o ostrym przebiegu.
Inspektorzy pracy w czasie przeprowadzanych kontroli sprawdzają dokumentację dotyczącą konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych. Sprawdzają też zabezpieczenie okien przed nadmiernym nasłonecznieniem. Danuta Rutkowska podkreśla, że nie ma też żadnych przeszkód by w czasie upałów skracano czas pracy bądź wprowadzano dodatkowe przerwy. W takich przypadkach pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.
abo