Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Przerwa 05.09.2013

Wizzair na razie nie będzie latać z Modlina. Warszawa się cieszy

Wizzair nie chce korzystać z lotniska w Modlinie. Prezes linii lotniczej mówi, że przyszłość wiąże z portem imienia Chopina w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnemodlinairport.pl
Posłuchaj
  • Dzięki Wizzair znacznie wzrósł u nas ruch pasażerski - mówi rzecznik portu lotniczego im. Chopina w Warszawie Przemysław Przybylski. (IAR)
Czytaj także

Jozsef Varadi wyjaśniał, że sprawa Modlina nie jest jeszcze zamknięta, ale na razie nie ma żadnych przesłanek, by Wizzair tam wrócił.

- W dalszym ciągu brakuje tam podstawowych narzędzi do prawidłowego funkcjonowania lotniska, i zdaniem prezesa Varadiego, jedyne co tam zrobiono, to naprawiono pas startowy. Nie możemy - tłumaczył - trzymać naszych pasażerów w zawieszeniu, oni muszą konkretnie wiedzieć, jak wygląda nasza sytuacja. Podjęliśmy więc decyzję i zostajemy na lotnisku Chopina - dodał. Prezes Varadi zaznaczył, że nie jest to decyzja na pół roku, ale na czas nieokreślony.

Lotnisko Chopina w Warszawie się cieszy

Z takiej sytuacji korzysta Lotnisko imienia Chopina. Jak tłumaczy rzecznik warszawskiego portu lotniczego Przemysław Przybylski, dzięki węgierskiemu przewoźnikowi znacznie wzrósł tu ruch pasażerski. W sierpniu na lotnisku padł rekord, bo przekroczony został próg miliona pasażerów. Jozsef Varadi zapewniał przy okazji, że Warszawa staje się dla Wizzair coraz ważniejszym punktem, dlatego w przyszłym roku będzie zwiększał swoją obecność w tym miejscu.

Mocarstwowe plany Wizzair

Według planów w przyszłym, roku przewóz pasażerów przez Wizzair może wzrosnąć o 20 procent. W związku z tym kolejny czwarty samolot tej linii będzie miał bazę w Warszawie. Ponadto uruchomione zostaną dwa nowe połączenia do Heraklionu i na Korfu. Na rynku będzie dostępnych milion 400 tysięcy miejsc w samolotach. Do dziś rocznie węgierski przewoźnik mając 22 połączenia, rocznie przewoził z i do Warszawy około 8 milionów osób.

Kłopoty lotniska w Modlinie

W grudniu ubiegłego roku inspektor nadzoru budowlanego zamknął dwa betonowe odcinki pasa startowego. W rezultacie droga startowa skróciła się, co uniemożliwiło obsługę dużych samolotów. Pas startowy trzeba wybudować od nowa. Port lotniczy jest spółką prawa handlowego i ma czterech udziałowców, powołana przez nich komisja sprawdza cały proces inwestycyjny. Właścicielami lotniska w Modlinie są: Agencja Mienia Wojskowego, Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, samorząd województwa mazowieckiego oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.

Na razie nie wiadomo, jak zachowa się największy tani przewoźnik na świecie, czyli Ryanair. Linia też nie lata z Modlina. Nie wiadomo, kiedy tam wróci.