Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Przerwa 10.09.2013

Z Polski opornie znika azbest. Wciąż grozi zdrowiu

Trujący azbest zagraża wielu Polakom. Według danych Ministerstwa Gospodarki na domach i blokach w całym kraju w 2002 roku było prawie 16 milionów ton eternitu. Od tamtej pory udało się zutylizować tylko 10 procent.
Z Polski opornie znika azbest. Wciąż grozi zdrowiukw-operator.pl
Posłuchaj
  • Trujący azbest nadal zagraża zdrowiu Polaków - mówi Stanisława Szałucha ekspert z Ministerstwa Gospodarki. (IAR).
  • Warto zainwestować we własne zdrowie - mówi koordynator kampanii antyazbestowej Agnieszka Plich.(IAR).
Czytaj także

Liczba ta może być jednak większa, bo sporo osób usuwa azbest w niewłaściwy sposób - mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Stanisława Szałucha, ekspert z Ministerstwa Gospodarki.

Usuwanie eternitu sporo kosztuje

Za zdjęcie metra kwadratowego dachu trzeba zapłacić około 30 złotych. Przy średniej wielkości domu koszt takiej operacji może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych, a dodatkowo dochodzi zakup nowego zadaszenia. Mimo to warto zainwestować z uwagi na własne zdrowie - przekonuje koordynator kampanii antyazbestowej Agnieszka Plich.

Najwięcej budynków z eternitem znajduje się na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Według założeń rządowych Polska ma zostać oczyszczona z azbestu do 2032 roku.

Azbest jest niebezpieczny

Eternit pyli się tym bardziej, im jest starszy. Widziane pod mikroskopem włókna wyglądają, jakby miały mikrohaczyki. Gdy dostaną się do płuc, nie mogą się już z nich wydostać. Powodują raka. Bardzo długo nie zdawano sobie z tego sprawy. Przez dziesięciolecia państwo zachęcało finansowo do krycia wiejskich zabudowań eternitem.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR/MP