Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 07.10.2013

RPP będzie pracować bez zakłóceń

Odejście profesor Zyty Gilowskiej z Rady Polityki Pieniężnej osłabia siłę zwolenników wysokich stóp procentowych - tłumaczy ekonomistka Monika Kurtek.
Zyta GilowskaZyta Gilowskawww.nbp.pl
Posłuchaj
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek (IAR): Ubyło zwolenników wysokich stóp procentowych
Czytaj także

Po tym, jak profesor Gilowska zrzekła się funkcji członka Rady, prezydent odwołał ją z tego stanowiska.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przypomina, że Zyta Gilowska należała do grupy członków Rady, którzy byli niechętni obniżaniu stóp. Ekspert dodaje, że wybór nowego członka RPP wpłynie na jej decyzje, ale dopiero za jakiś czas. Na razie wiadomo, że podczas najbliższych posiedzeń stopy procentowe pozostaną niezmienione - to wynika z zapowiedzi członków Rady. Natomiast kolejnym ruchem RPP będzie podwyżka stóp, a to kiedy ona nastąpi, może zależeć od tego, kto przyjdzie na miejsce Zyty Gilowskiej - dodaje ekonomistka.

Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego wyjaśnia, że do czasu powołania przez prezydenta nowego członka RPP, Rada będzie obradować w okrojonym składzie. Ja wyjaśnia - w przeszłości RPP także obradowała w niepełnym składzie. Przepisy mówią, że ustalenia Rady podejmowane są większością głosów przy obecności co najmniej pięciu jej członków, w tym przewodniczącego - dodał.

Na powołanie nowego członka Rady Bronisław Komorowski ma trzy miesiące.
abo