Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 18.10.2013

Raport o niewolnictwie. W Polsce pracuje tak 140 tys. osób

Prawie 30 milionów ludzi na świecie to współcześni niewolnicy. Wskazuje na to nowy Globalny Indeks Niewolnictwa.
Raport o niewolnictwie. W Polsce pracuje tak 140 tys. osóbsxc.hu/cc

Według wskaźnika, który sporządziła australijska Fundacja Wolności (Walk Free Foundation) najwięcej niewolników, prawie czternaście milionów, jest w Indiach. W Chinach trzy miliony, w Pakistanie - dwa. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, największe niewolnictwo panuje w Mauretanii, na Haiti i w Pakistanie.

Według raportu, w Polsce jest około 140 tysięcy zniewolonych osób, co plasuje nasz kraj na 61 pierwszym miejscu listy obejmującej 162 kraje.

Brak wolności może mieć różne oblicza - jest to na przykład przymusowa praca, by spłacić długi przodków. Ludzie nie mają wyjścia i pracują w polu czy w kamieniołomach.

Często pracownikami są dzieci. Inny problem to praca przemycanych i zmuszanych do prostytucji kobiet.
Raport został opublikowany przy okazji obchodzonego w piątek Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi.

Słupska Prokuratura Okręgowa prowadzi największe w historii śledztwo w sprawie handlu ludźmi. Zamieszani są w nią właściciele kilku słupskich kantorów.

Grupę rozbito we wtorek. Akcję przeprowadzili równocześnie funkcjonariusze z Polski i Wielkiej Brytanii. W Polsce przeszukano pomieszczenia należące do osób prywatnych i firm, które mogły brać udział w przestępstwie. W Wielkiej Brytanii zatrzymano liderów grupy - Polaka i Brytyjczyka. W samochodzie tego pierwszego, który jest mieszkańcem Słupska, znaleziono ok. 150 tys. funtów.
Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w lutym, gdy z polską policją skontaktowała się osoba, która wróciła z Anglii. - Z jej relacji wynikało, że padła ofiarą handlu ludźmi i była zmuszana do pracy przymusowej w Londynie przy rozbiórce starych drukarni - powiedział Sokołowski.
Okazało się, że w ciężkich warunkach, często przez siedem dni w tygodniu i kilkanaście godzin dziennie, w tym w nocy, pracowało od kilku do kilkunastu Polaków. Z relacji wynikało, że robotnicy często doznawali kontuzji i urazów, byli przetrzymywani w zamknięciu i mieli ograniczoną swobodę poruszania.

Uwolnienie niewolników w Szkocji

We wtorek we wspólnej akcji szkockiej, angielskiej i polskiej policji przeciwko gangowi handlarzy żywym towarem uwolniono 12 Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy. Jak podały szkockie media, do zdarzenia doszło w dzielnicy Cowcaddens w największym mieście w Szkocji - Glasgow. Polacy znajdowali się w biurowcu, w którym do lipca mieściła się redakcja "Sunday Post". Polacy trafili pod opiekę policyjnej komórki zwalczającej handel żywym towarem i przemyt narkotyków.
Jak poinformował rzecznik metropolitalnej policji Londynu, w związku ze sprawą trzy osoby zostały aresztowane pod zarzutem zmuszania do pracy przymusowej. Jest to dwoje Polaków - 58-letnia kobieta i 42-letni mężczyzna. Zostali zatrzymani na autostradzie M6 w Cumbrii w północno-zachodniej Anglii. Trzecim aresztowanym jest 47-letni Brytyjczyk mieszkający w Buckhurst Hill w hrabstwie Essex na północny wschód od Londynu.

''

IAR, bk