Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 24.10.2013

Firmy ruszyły po samochody z leasingu

O ponad 10 procent w trzecim kwartale zwiększyła się flota samochodów firm leasingowych zrzeszonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Jak twierdzą analitycy, to z jednej strony kolejna oznaka poprawiania się sytuacji przedsiębiorstw, z drugiej sygnał o odnawianiu parku maszynowego.
Firmy ruszyły po samochody z leasinguSXC
Posłuchaj
  • Prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów Leszek Pomorski mówi o wzroście obrotów / IAR/
  • Prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów Leszek Pomorski o wzroście liczby leasingowanych pojazdów /IAR/
  • Główny ekonomista Banku Millenium, Grzegorz Maliszewski uważa, że rynek leasingu w Polsce dopiero się odbudowuje./IAR/
Czytaj także

Prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów Leszek Pomorski przyznaje, że trzeci kwartał był udany dla jego branży. Jedną z przyczyn, w opinii rozmówcy IAR, może być poprawiająca się sytuacja gospodarcza w Polsce, ale także w Europie zachodniej.

Zdaniem szefa Związku, trudno przewidzieć zachowanie przedsiębiorców w najbliższych miesiącach, ale ostrożne szacunki mówią o stabilizacji. Wielkość rynku wynajmu i leasingu pojazdów zależy nie tylko od sytuacji gospodarczej, ale także od obowiązujących przepisów.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy flota firm zrzeszonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów zwiększyła się o blisko 4 tysiące aut czyli o 3,6 procent. Obecnie liczy ona ponad 112 tysięcy pojazdów.

Według danych Związku Polskiego Leasingu po trzech kwartałach tego roku leasingodawcy sfinansowali pojazdy o łącznej wartości ponad 13 miliardów 800 milionów złotych co oznacza ponad 13 procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Ekonomiści – to jeszcze nie przełom

Dane z rynku leasingu cieszą, ale nie są przełomem - uważa Główny ekonomista Banku Millenium, Grzegorz Maliszewsk. - Rynek leasingu w Polsce dopiero się odbudowuje – mówi Maliszewski. W jego opinii, wzrosty w trzecim kwartale tego roku jedynie rekompensują kiepskie wyniki z pierwszej połowy roku. Ekspert dodaje, że działalność inwestycyjna polskich przedsiębiorców wciąż pozostaje niewielka.

To odbudowa mocy inwestycyjnych, nie nowe inwestycje

Ekonomista w rozmowie z IAR dodaje, że przedsiębiorcy nie powiększają, a jedynie unowocześniają swoją produkcję. Inwestycje w nowe moce wytwórcze, zdaniem Grzegorza Maliszewskiego, jest tym czego brakuje polskiej gospodarce.

Wartość leasingowanych przedmiotów i nieruchomości w pierwszych trzech kwartałach wyniosła 24 miliardy 348 milionów złotych.