Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 15.11.2013

Rada Ministrów obraduje nad OFE ws. limitów inwestycyjnych

Obradujący Komitet Stały Rady Ministrów ma podjąć decyzję w sprawie limitu inwestycji OFE w akcje. Prawdopodobne jest określenie limitu w wysokości 75 procent, który stopniowo będzie zmniejszany.
Polacy najkrócej w Europie cieszą się emeryturąPolacy najkrócej w Europie cieszą się emeryturąGlow Images/East News

Wiele instytucji wskazywało, że wymóg inwestowania 75 procent składek z Otwartych Funduszy Emerytalnych w akcje zamienia OFE w agresywne fundusze.

Agresywne OFE

Jak stwierdził Ryszard Petru z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, taki nakaz to absurd, gdyż jest sprzeczny z istotą systemu emerytalnego. Wyjaśnił, że takie rozwiązanie zmusiłoby fundusze emerytalne do agresywnych zachowań. W okresie, gdy spadałyby ceny akcji fundusze musiałyby je kupować i to za wolną gotówkę. Musiałyby mieć cały czas dużą płynność gotówkową. Taki przymus oznaczałby, że fundusze miałyby akcje i depozyty. Nie miałyby żadnych innych instrumentów, na których przecież rządowi zależy.

OFE mają stabilizować GPW

Resort pracy nie wpisał limitu do poprawionego projektu ustawy. Resort finansów wolałby jednak wycofywać się z niego stopniowo, w ciągu dwóch lat. Premier Donald Tusk podkreślał w czwartek, że jest za przyjęciem czasowych limitów i że jest to wersja pośrednia pomiędzy propozycją ministra pracy i ministra finansów. Premier zaznaczył, że chodzi o to, by docelowo żadne limity nie ograniczały Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale by kilka lat tej poduszki bezpieczeństwa ważnej także dla rynku kapitałowego utrzymać.

Inne zmiany w OFE

Poprawiony projekt zmian przewiduje również wydłużenie z trzech do czterech miesięcy czasu na wybór pomiędzy OFE i ZUS-em, nie będzie też kary więzienia za reklamowanie OFE. Będą też mniejsze obowiązki informacyjne OFE. Wcześniejszy zapis mówił, że fundusze będą musiały informować o każdej zmianie dotyczącej na przykład polityki inwestycyjnej. Nowy projekt przewiduje, że taka informacja ma być wysyłana nie rzadziej niż raz w roku.

Same fundamenty ustawy czyli przeniesienie połowy środków z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stopniowe wycofywanie środków z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą oraz wypłata świadczeń przez ZUS pozostają bez zmian.
abo