Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 19.11.2013

Ekonomista: Bezpieczeństwo emerytur spadnie

Przyszłe emerytury będą zależały od dobrej woli polityków - ostrzega Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Ekonomista: Bezpieczeństwo emerytur spadnieGlow Images/East News

Rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym, które dotyczą przede wszystkim funkcjonowania OFE.

Bohdan Wyżnikiewicz powiedział, że przyszli emeryci nie mają powodów do zadowolenia, bo celem reformy jest poprawa stanu finansów publicznych. Bezpieczeństwo i wysokość przyszłych świadczeń są na drugim planie, a to jakie emerytury dostaniemy w przyszłości będzie zależało od decyzji politycznych - dodaje ekspert.

Tusk: zmiany w OFE były konieczne

Premier Donald Tusk mówił na konferencji prasowej, że w tej sprawie nie można było czekać. Według niego, zmiany w tej sprawie były konieczne między innymi w związku z koniecznością zapewnienia polskiego wkładu do inwestycji finansowanych z unijnych funduszy strukturalnych.
Premier zapowiedział, że po tym jak rząd przyjął projekt zmian w OFE, powinny one wejść w życie w terminie w jakim planował wcześniej rząd. Będzie tak pod warunkiem braku obstrukcji w parlamencie - mówił premier. Wczoraj o dotrzymaniu terminów legislacyjnych zapewnili go marszałek Sejmu i prezydent, z którymi Donald Tusk rozmawiał.

Obligacje trafią do ZUS-u

Zgodnie z projektem, część uprawnień emerytalnych wyrażonych obligacyjnymi zobowiązaniami Skarbu Państwa zostanie przeniesiona z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS. Zgodnie z projektem, 3 lutego 2014 roku OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje i bony skarbowe.
Obligacje skarbowe przekazane do ZUS zostaną umorzone. Pozostałe kategorie aktywów będą przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Otwarte Fundusze Emerytalne 31 października 2014 r. prześlą do ZUS informację o liczbie i wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych, a ZUS zewidencjonuje je na subkontach do 31 marca 2015 r. Wartość środków zewidencjonowanych na subkoncie nie będzie niższa niż wartość jednostek rozrachunkowych z 3 września 2013 r., dzięki czemu żaden z ubezpieczonych nie poniesie strat z przeniesienia. Środki przeniesione do ZUS będą podlegać waloryzacji wskaźnikiem równym średniorocznej dynamice wartości PKB za ostatnie 5 lat.
Podstawą do ustalenia emerytury będzie suma środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie wraz z kwotą środków przeniesioną z OFE do ZUS.

Suwak bezpieczeństwa

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie tzw. suwak bezpieczeństwa.
Ubezpieczeni, będący członkiem OFE, będą sami decydowali, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Ubezpieczony będzie mógł zmienić swoją decyzję i dokonać nowego wyboru w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, co cztery lata, począwszy od 2016 r. Środki zgromadzone na subkoncie podlegają identycznym zasadom dziedziczenia i podziału, jak w przypadku środków zgromadzonych w OFE. Zlikwidowany zostanie mechanizm losowania.

OFE mają być tańsze

Projekt ustawy zakłada, że osoby, które zostaną w OFE, będą przekazywały do niego składkę w wysokości 2,92 proc. wynagrodzenia brutto. Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - 0,8 do 0,4 proc. Zaproponowano, aby od 1 lipca 2014 r. fundusze mogły różnicować wysokość opłaty od składki w zależności od stażu członkowskiego.
W ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych połączone zostaną rachunki bankowe funduszy: emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego w jeden rachunek FUS.
Dzięki wprowadzonym zmianom zmniejszą się ponoszone przez budżet państwa koszty systemu emerytalnego oraz zmniejszy się dług publiczny.
abo