Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Kamiński 09.12.2010

Emigranci tracą pracę, ale nie wracają

Nawet utrata pracy na Zielonej Wyspie nie jest wystarczającym powodem, by wrócić do Polski. Bezrobocie w Irlandii przekroczyło już 13 procent i jest najwyższe od 16 lat.
Emigranci tracą pracę, ale nie wracająGlow Images/East News

Kryzys w Irlandii dotknął również wielu mieszkających tam Polaków. Wielu z naszych rodaków, którzy pracowali w branży budowlanej jako robotnicy, ale także inżynierowie czy architekci, stracili pracę.

Niewielu jednak decyduje się na powrót do Polski. Spora część bezrobotnych Polaków żyje z zasiłków, bo system świadczeń socjalnych w Irlandii jest bardzo rozbudowany.

Ola Fidos jest architektem i mieszka w Irlandii od sześciu lat. Rok temu straciła pracę i od tego czasu jest na zasiłku. Według ogłoszonych dwa dni temu cięć w budżecie, straci ponad 30 euro miesięcznie. Mimo to, tak samo jak wielu jej znajomych, nie chce wracać do Polski.

Według szacunków, od 2004 roku czyli od czasu, gdy Dublin otworzył rynek pracy dla Polaków, do Irlandii wyjechało około 300 tysięcy naszych rodaków. Nie ma precyzyjnych danych mówiących o tym, jak wielu Polaków w ciągu ostatniego roku wróciło do kraju. Przypuszcza się, że w Irlandii jest ich obecnie około 200 tysięcy.

tk