Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 10.09.2013

Kto jest poszukiwany na rynku pracy?

Pracodawcy nie mogą znaleźć pracowników z kompetencjami, których potrzebują. Proponują więc zmiany w kształceniu i wprowadzenie doradztwa zawodowego do szkół.
Kto jest poszukiwany na rynku pracy?Glow Images/East News

Bezrobocie w sierpniu lekko spadło. Kajetan Słonina z agencji pracy tymczasowej Randstand widzi symptomy ożywienia gospodarczego. W rozmowie z Jedynką stwierdził, że blisko 40 procent firm w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zwiększyło zatrudnienie, a jedna trzecia przyznała podwyżki.

Z kolei Monika Piątkowska z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych zaświadcza, że zatrudniają również inwestorzy zagraniczni. Jak poinformowała, do końca sierpnia w Polsce powstały 33 projekty inwestycyjne, co daje 9,5 tysiąca miejsc pracy.

Kajetan Słonina z agencji pracy tymczasowej Randstand zaznacza, że najczęściej pracowników  poszukują duże firmy.  Zwykle szukają techników i wykwalifikowanych robotników. Pracowników potrzebują ostatnio przemysł i handel.

Rozmówca Jedynki dodaje, że blisko połowa badanych firm ma kłopoty z zatrudnieniem osób o wymaganych kompetencjach. Zaznacza, że najtrudniej znaleźć specjalistów od utrzymania ruchu oraz IT,  a najłatwiej znaleźć pracowników administracyjno-biurowych i robotników niewykwalifikowanych.

Pracodawcy oczekiwaliby podniesienia poziomu doradztwa zawodowego już na poziomie szkół podstawowych i gimnazjum, programów przekwalifikowania pracowników, zmiany przepisów kodeksu pracy w kwestii rozwiązywania umów.

Aktualności ekonomiczne w Jedynce.

Więcej w audycji "Aktualności Ekonomiczne".

agkm