Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 27.03.2013

Jordi Savall ożywił czasy Kopernika (relacja)

- Kiedyś w gronie kolegów muzykologów, ktoś westchnął, że gdybyśmy mieli takiego Savalla, to dawna polska muzyka stałaby zupełnie inaczej, no i proszę.. - mówił w swojej relacji z Misteriów Paschaliów Marcin Majchrowski.
Jordi Savall na Misteria PaschaliaJordi Savall na Misteria PaschaliaGrzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl
Posłuchaj
  • Marcin Majchrowski - relacja z pierwszych dwóch dni Misteriów Paschaliów 2013 (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Czytaj także

Wielki Wtorek na Misteriach Paschaliach upłynał pod znakiem premierowego projektu Jordiego Savalla Copernicus , który powstał na specjalne zamówienie festiwalu.

Zanim zabrzmiała muzyka, wybitny gambista otrzymał z rąk Magdaleny Sroki – Zastępcy Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji symboliczne Klucze do bram miasta. - Savall wspominał swój pierwszy pobyt w Polsce który miał miejsce w roku 1973, w Krakowie. Mówił, że miasto było wtedy ciemniejsze niż teraz, bo było zasnute dymami z kominów - opowiadał Marcin Majchrowski.

>>Misteria Paschalia na antenie Dwójki<<

W krakowskim Kościele św. Katarzyny Savall razem z kierowanymi przez siebie zespołami Hesperion XXI i La Capella Reial de Catalunya przeniósł nas w czasy Wielkiego Astronoma. - Wszystko zaczyna się od pokoju toruńskiego w roku 1466, a kończy w 1543 kiedy Kopernik umiera. Do tego dobrane zostały najważniejsze wydarzenia z historii politycznej z tej części Europy, momenty z życia Kopernika i dawna polska muzyka - opowiadał nasz reporter.

W trakcie koncertu zabrzmiały m.in. O nadroższy kwiatku (komozycja z końca XV wieku), Alleluja Sebastiana z Felsztyna, Ortus de Polonia Jerzego Libana z Legnicy czy Wesel się, Polska Korona.

Więcej o koncercie w relacji Marcina Majchrowskiego.