Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 13.03.2014

Kto i kiedy może nam zablokować środki na koncie bankowym

Kiedy gromadzimy środki na koncie bankowym mamy prawo sądzić, że są one wyłącznie do naszej dyspozycji. Tymczasem w uzasadnionych przypadkach określone instytucje mogą decydować o środkach zgromadzonych na kontach. W czasach pokoju zawsze jednak decyduje o tym sąd a wykonawcą jest komornik, w czasach np. wojny – najwyższy urząd w państwie.
Bankomat za granica może być kosztowny.Bankomat za granica może być kosztowny.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • W polskiej rzeczywistości organami, które mogą dokonać zajęcia, czy to w trybie egzekucji czy w trybie zabezpieczenia roszczeń, są jedynie komornik sądowy i komornik skarbowy w trybie egzekucji administracyjnej mówi wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Czytaj także

Co do zasady jedynym dysponentem środków na rachunku bankowym jest posiadacz tego rachunku. Są jednak wyjątki.

Prawo do zajęcia ma komornik sądowy lub skarbowy

W polskiej rzeczywistości organami, które mogą dokonać zajęcia, czy to w trybie egzekucji czy w trybie zabezpieczenia roszczeń, są jedynie komornik sądowy i komornik skarbowy w trybie egzekucji administracyjnej.

- To jest sytuacja przymusowa, kiedy komornik w oparciu o tytuł wykonawczy, najczęściej jest to wyrok sądu, dokonuje zajęcia rachunku bankowego. Dzieje się to jednak w ten sposób, że zajmuje tylko tę kwotę, która wynika z tytułu wykonawczego, z tego wyroku, nie więcej – tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka.

Blokuje się środki na koncie, nie konto

Nie ma więc mowy o takiej sytuacji, że blokowane jest całe nasze konto, chyba, że kwota w tytule wykonawczym nie pokryta jest w pełni środkami zgromadzonymi na naszym rachunku.

- Komornik zajmując rachunek bankowy do określonej kwoty, żąda jednocześnie, aby bank przekazał te środki na jego rachunek po to by mógł on zaspokoić wierzyciela – mówi wiceprezes ZBP.

Dlatego też bank jest tylko wykonawcą woli komornika, który z kolei działa w imieniu Państwa.

- Nie możemy o tym zapominać. Podstawą działania komornika jest zawsze tytuł wykonawczy, którym jest wyrok sądu – zaznacza Jerzy Bańka.

O zajęciu środków musimy być informowani

Jeśli na naszym koncie rzeczywiście doszło do takiego zajęcia środków, zawsze powinniśmy być o tym poinformowani.

- W momencie, kiedy komornik wysyła zawiadomienie do banku o zajęciu środków na rachunku danego klienta, jednocześnie wysyła takie samo zawiadomienie do tego dłużnika – mówi wiceprezes ZBP.

O tym, że komornik zajął nam określoną kwotę pieniędzy na naszym rachunku dowiadujemy się też z comiesięcznego wyciągu, który wysyłany jest do nas przez bank.

Poza egzekucja komornicza jest tez zabezpieczenie roszczeń

Oczywiście poza egzekucją komorniczą można mówić też o innych przypadkach gdzie nasz rachunek zostanie uszczuplony o pewną kwotę bez naszej ingerencji. Dzieje się tak na przykład wskutek zabezpieczenia roszczeń, które są wywołane toczącą się przeciwko nam sprawą sądową.

- W takich przypadkach także, aby takie zajęcie w trybie przepisów o zabezpieczeniu roszczeń mogło być wykonane musi być postanowienie sądu. Komornik działa wyłącznie na podstawie dyspozycji sądu – stwierdza wiceprezes Bańka.

Uwaga na sytuacje nadzwyczajne

Do ewentualnego przejęcia naszych pieniędzy na koncie bankowym może również dojść, kiedy mamy do czynienia z sytuacjami nadzwyczajnymi.

- W tym wypadku mówimy o sytuacjach ekstraordynaryjnych, na przykład o stanie wojennym, ogłoszeniu przez Prezydenta stanu wyjątkowego. Oczywiście wówczas w formie dekretu można wyobrazić sobie, że do zajęcia naszych środków finansowych może dojść. Są to jednak sytuacje wyjątkowo nadzwyczajne – tłumaczy wiceprezes Jerzy Bańka.

Arkadiusz Ekiert